درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۵ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Tue, November 13, 2018 | سه شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۷ | ۲۲:۱۳
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

ایران پنجمین بنزین ارزان دنیا را عرضه می‌ کند
ایران پترو - جدیدترین قیمت های ثبت شده بنزین در جهان نشان می دهد ایران پس از ونزوئلا، عربستان، ترکمنستان و الجزایر پنجمین بنزین ارزان دنیا را در جایگاه‌های سوخت عرضه می‌کند.به گزارش ایران پترو ، جدیدترین قیمت های ثبت شده بنزین در جهان نشان می دهد ایران پنجمین بنزین ارزان دنیا را دارد.با وجود اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش 10 برابری قیمت بنزین از زمان اجرای این قانون همچنان ایران در میان کشورهایی قرار دارد که ارزان ترین بنزین را جایگاه های سوخت عرضه می کند.ارزان ترین بنزین دنیا در ونزوئلا عرضه می شود به طوری که در برابر هر لیتر بنزین تنها یک سنت در این کشور دریافت می شود. عربستان در جایگاه دوم از این نظر قرار دارد. قیمت هر لیتر بنزین در عربستان 24 سنت است. البته ریاض برنامه ای برای واقعی کردن قیمت بنزین در دست اجرا دارد و قرار است از ماه آینده میلادی قیمت این سوخت را 80 درصد افزایش دهد.

ترکمنستان با بنزین 29 سنتی و الجزایر با بنزین 31 سنتی در رتبه های سوم و چهارم قرار دارند.

قیمت هر لیتر بنزین در ایران نیز بر اساس نرخ رسمی ارز 34 سنت محاسبه شده است و ایران از این نظر پنجمین بنزین ارزان دنیا را عرضه می کند.

کویت با 35 سنت، مصر با 37 سنت، اکوادور با 39 سنت، نیجریه با 41 سنت و بحرین با 42 سنت نیز در رتبه های ششم تا دهم از این نظر قرار گرفته اند.

چگونه "گرانی سوخت" ۱۲ هزار میلیارد تومان به اشتغال کمک می‌کند؟

این گزارش می افزاید: مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه بدنبال درآمد ۱۲ هزار میلیارد تومانی از محدودیت صادرات سوخت یارانه‌ای برای اهداف اشتغال زایی هستیم گفت: تحقق این موضوع به نظر مجلس بستگی داشته و دولت تابع نظر نمایندگان است.
ایرج ندیمی در گفتگو با تسنیم با بیان اینکه، یکی از راههای افزایش اشتغال تزریق منابع بیشتر از محل افزایش درامدهای حاصل از افزایش قیمت کالاهای یارانه‌ای است، تاکید کرد: در صورت تصویب مجلس بدنبال درآمد 12 هزار میلیارد تومانی از محدودیت صادرات سوخت یارانه‌ای هستیم.

به گفته مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه 50 هزار میلیارد تومان در بودجه 97 برای تولید و اشتغال در نظر گرفته شده است اما باید این نکته را در نظر داشت که تنها راه ایجاد اشتغال بودجه مستقل نیست و منابع شرکتهای دولتی و بخش خصوصی نیز در ایجاد اشتغال موثر است. باید به این نکته توجه داشت که افزایش قیمت سوخت می‌تواند منابع جدیدی برای دولت ایجاد کند که این منابع میتواند صرف ایجاد اشتغال در جامعه شود.

وی افزود، دولت تاکید دارد در صورت تصویب مجلس تمامی منابع حاصل از اعمال محدودیت برای کالاهای یارانه ای تنها برای ردیفهای مربوط به اشتغال زایی مصرف شود.

ندیمی با بیان اینکه راههای دیگری مانند کاهش هزینه های دولت، برای افزایش درامدها وجود دارد گفت: دولت از 4 مصرف کاهش هزینه ها را در دستور کار قرار داده است.

مشاور نوبخت ادامه داد، مسیر اول تاکید بر بودجه عملیاتی میباشد که تصمیم گرفتیم هزینه های جاری دستگاهها بر اساس گزارشهای عملیاتی آنها تخصیص پیدا کند و سقف مشخص 10 درصد در نظر گرفته نشود. نکته مهم اینکه هزینه های دستگاهها صرفا هزینه حقوق و دستمزد کارکنان نیست و دایره وسیعی از هزینه ها را شامل می‌شود.

وی افزود، مسیر بعدی کاهش ردیفهای بودجه است که اثرات زیادی روی کاهش هزینه‌های جاری دولت خواهد گذاشت.

این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه دولت در بودجه سال جاری به دنبال کاهش متولی‌ها در انجام پروژه ها بوده تاکید کرد، این مسیر نیز به کاهش هزینه‌های دولت کمک خواهد کرد.

عضو پیشین کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به مسیر چهارم دولت برای کاهش هزینه‌ها گفت: صرفه جویی در هزینه های دستگاههای استانی و تخصیص اضافه اعتبار ایجاد شده برای طرحهای مختص استان از دیگر راههای مد نظر دولت برای تشویق کاهش هزینه در دستگاههای اجرایی است.
 

۲۵ آذر ۱۳۹۶ ۰۹:۵۷
کد خبر: 15862
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM