درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۵ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Tue, November 13, 2018 | سه شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۷ | ۲۱:۴۴
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان
زنگنه ، رئیس‌جمهور را متهم اصلی پرونده کرسنت معرفی کرد
وزیر نفت با رپرتاژ آگهی در روزنامه ایران جای متهم و شاکی را در پرونده کرسنت عوض کرد!
ایران پترو - روزنامه ایران در شماره دیروز خود گفت‌وگویی با زنگنه وزیر نفت منتشر کرد که در نوع خود خاص و بی‌شباهت به یک رپرتاژ آگهی نبود! این مصاحبه بخش‌های مختلفی داشت اما یکی از خاص‌ترین قسمت‌های آن، بخش مرتبط به کرسنت بود.این بخش با یک جمله جالب آغاز می‌شود که گویای حقیقی بودن مصاحبه و پایبندی حرفه‌ای مصاحبه‌کننده با وزیر نفت است آن جمله این است: «شخصیت ضدفساد شما مورد قبول افکار عمومی است»!! و بعد از این جمله بی‌طرفانه و بدون منظور(!) از ماجرای کرسنت سؤال پرسیده می‌شود تا وزیر مجال یابد از پرونده خود در آن ماجرای پرحاشیه سخن بگوید.اما سخنان زنگنه از آن سؤال هم جالب‌تر است. او طبق معمول از پله دوم شروع می‌کند! یعنی نمی‌گوید سال‌ها قبل، در زمان وزارت او و حضور تیم همکارانش در وزارت نفت چه بلایی بر سر منافع ملی آوردند و چگونه چوب حراج به گاز ایران زدند! بلکه می‌گوید دولت احمدی‌نژاد برای کشور دردسر درست کرد!

یعنی اصلاً انگار نه انگار که قرارداد فاسد و مفت‌فروشی گاز در کار بود که دولت دهم نسبت به آن موضع گرفت (حتی اگر از دیدگاه زنگنه آن موضع‌گیری غلط باشد).


بعد هم ژست ناجی گرفته که 4 سال است تلاش می‌کنیم تا ضرر و زیان را به حداقل برسانیم!


او به یاد نمی‌آورد اصل حضور او و تیمش، عامل اصلی ضرر و زیان چند ده میلیارد دلاری به ایران است و تظاهر به دلسوزی برای بیت‌المال در حالی که نفس وزیر شدن زنگنه عامل اصلی آن زیان هنگفت و بی‌سابقه است، حتی در حد شوخی هم خوب نیست!


زنگنه سپس از «کارهای خلاف زیاد» در دولت قبل سخن می‌گوید و از منظر یک متخصص قرارداد و دعاوی بین‌المللی می‌گوید: «طبق قرارداد شرکت ملی نفت می‌توانست برود و درخواست تجدیدنظر در قرارداد بدهد... کاری که ترکیه انجام داد... حالا ببینید چه بلایی سرش آمد»!


آقای زنگنه تعمداً از جهل و بی‌اطلاعی احتمالی خبرنگار حداکثر استفاده را کرده است. چون اگر خبرنگار مطلع و مصاحبه واقعی بود، حتماً می‌پرسید: «قیمت قراردادی چقدر بود و چند بار و به چه فاصله‌ای برای ایران حق تجدید نظر در قیمت وجود داشت» آن وقت بود که آقای وزیر نفت مجبور بود بگوید که قیمت قراردادی که معاون ایشان در دوره وزارت وی امضا کرده، 5 درصد قیمت حقیقی گاز بوده است! تا مردم متوجه بشوند که با 10 بار اعتراض کردن هم امکان نداشت به قیمت حقیقی دست یابیم.


سخن آقای وزیر در یک تمثیل عامیانه و البته از منظر معکوس مثل آن است که کسی یک کالا با برچسب فروش یک میلیون تومانی را از فروشنده به قیمت 200 هزار تومان مطالبه کند! و بعد هم بگوید چانه‌زنی حتماً جواب می‌دهد و من موفق می‌شوم آن کالا را به 200 هزار تومان خریداری کنم!
اما نکته جالب دیگری در همین بخش از مصاحبه وجود دارد و آن اینکه وزیر به اعتراض ترکیه اشاره می‌کند. اعتراضی که به «مفت‌فروشی» گاز ایران منجر شد. اگر وزیر این روند را قبول دارد، چرا به مردم نمی‌گوید به چه دلیل اعتراض ایران را که قبل از اعتراض ترکیه بود پیگیری نکرده است!؟ چرا اکنون که قیمت گاز ایران به ترکیه پایین‌ترین قیمت گازهای خریداری شده توسط ترکیه است و به لحاظ قانونی هم سه سال فرجه قراردادی طی شده،‌ اعتراضی نمی‌کنند، تا قیمت گاز را به بهای حقیقی آن برسانند!؟ این فرمول‌ها فقط برای دولت قبل خوب است!؟


زنگنه در بخش دیگری، بدون اشاره به فسادهای انجام شده در مسیر انعقاد قرارداد، خیلی راحت می‌گوید: «راهی باز شد برای صادرات گاز، شما به همان قیمت که ارزان هم هست بدهید و بعد بروید به داوری...» به همین راحتی!؟ بدهید برود!؟ مال چه کسی را؟! از کیسه خلیفه بخشیدن معنایی جز این دارد؟! آقای زنگنه از کیسه ملت ایران گاز مفت به امارات و دلال‌های آلوده داخلی و خارجی می‌دهد!؟ نام این‌کار دکترین دیپلماسی نفتی زنگنه است!؟


زنگنه سپس در طنزی تلخ و گزنده می‌گوید: «اگر ما به هر خریدار دیگری در امارات گاز را به قیمت بالاتری می‌فروختیم، آن قیمت جدید اعمال می‌شد» و نمی‌گوید وقتی کشوری برای 25 سال گاز مفت از ایران به دست آورده، چه بیماری دارد که بیاید و گاز را به قیمت بالاتری بخرد!؟ این یک امتیاز قراردادی است!؟ او در بخش‌های پایانی این مصاحبه جملاتی بیان می‌کند که ناخواسته رئیس‌جمهور را متهم به فساد می‌کند! او که فراموش کرده حسن روحانی در زمان تصدی سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی، در نامه‌ای به رئیس دولت اصلاحات چه چیزها درباره قرارداد کرسنت گفته بود می‌گوید: «کسانی که امروز پرونده کرسنت را محکوم می‌کنند، خودشان متهم اصلی پرونده هستند، آنها باید پاسخگو باشند»! این سخن زنگنه در حالی است که روحانی سال‌ها قبل در نامه‌ای به خاتمی نوشته بود «عقد قرارداد طولانی گاز با شرکتی غیرمعتبر که بنا بر گزارشات دریافتی از وزارت نفت طی سال‌های گذشته عملکردی ضعیف و توأم با نادیده گرفتن حقوق ایران در ارتباط با میدان نفتی مبارک داشته، تکرار تجربه تلخی است که سالیان دراز گرفتار آن خواهیم بود... قیمت و شرایط قراردادی مذاکره شده در مقایسه با منطقه بسیار پایین و غیر‌مطلوب است. قرارداد کرسنت احتمالاً آثار منفی اقتصادی درازمدت بر بازار گاز کشور خواهد گذاشت و هیچ منفعت سیاسی نیز در پی نخواهد داشت. از حدود یک سال قبل سؤالاتی از وزیر نفت درباره قرارداد کرسنت مطرح کرده‌ام که با وجود دستور شما (رئیس دولت اصلاحات) پاسخی دریافت نشده است... قرارداد مذکور که از طریق واسطه‌ها و عدم ارتباط مستقیم دولتی با یک شرکت غیرمعتبر به امضا رسیده است.»


ظاهراً قرار است در سکوت و بی‌عملی دستگاه قضایی و دستگاه‌های نظارتی تاریخ وارونه نوشته شود! زنگنه بشود قهرمان و ناجی و افشاء‌کنندگان فساد چند ده هزار میلیاردی بشوند متهم! کسانی که روزی از قول کمیته فرعی شورای امنیت، مصوبه غیرقانونی ابلاغ کردند «هیچکس حق ندارد چیزی درباره کرسنت بنویسد»! و روزنامه‌ها را به همین خاطر به محکمه کشیدند، حالا مدعی بشوند که «دهان ما را بسته‌اند و دهان یک عده دیگر را باز گذاشته‌اند»! آقای زنگنه! آن مصوبه خلاف قانون را به‌یاد می‌آورید!


کاش آقای زنگنه کمی هم درباره تأثیر وزیر نفت شدنش در دولت یازدهم بر روی پرونده کرسنت برای مردم می‌گفت! کاش شرح می‌داد که پرونده؛ به دلیل تبانی در انعقاد قرارداد، در آستانه مختومه شدن به نفع ایران بود ولی حضور دوباره زنگنه و تیمش، زیانی چند ده میلیارد دلاری به همراه صدور 25 سال گاز مفت را رقم زد!

آقای زنگنه چرا رئیس‌جمهور را متهم اصلی پرونده کرسنت معرفی می‌کنید؟

در همین حال ، مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: کاش آقای زنگنه به جای کلی‌گویی‌های یکسویه برای اظهارات خود دلیل و سند ارائه می‌کرد و یا اینکه اجازه می‌داد یکی از منتقدان در مقابل ایشان بنشیند و پرسش‌هایی را که تاکنون بی‌جواب مانده است بپرسد.


حسین شریعتمداری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، درباره مصاحبه دیروز وزیر نفت با روزنامه ایران، اظهار داشت: کاش آقای زنگنه به‌جای کلی‌گویی‌های یکسویه برای اظهارات خود دلیل و سند ارائه می‌کرد و یا اینکه اجازه می‌داد یکی از منتقدان در مقابل ایشان بنشیند و پرسش‌هایی را که تاکنون بی‌جواب مانده است بپرسد.


وی افزود: به عنوان مثال ایشان درباره فساد قرارداد کرسنت می‌گوید «کسانی که امروز پرونده کرسنت را محکوم می‌کنند، خودشان متهم اصلی پرونده هستند. آنها باید پاسخگو باشند که به کشور ضرر زده‌اند!» این اظهار نظر آقای زنگنه در حالی است که آقای دکتر روحانی در دوران دبیری خود در شورای عالی امنیت ملی با ارسال نامه‌ای برای آقای خاتمی، رئیس‌جمهور وقت، شدیدا به قرارداد کرسنت اعتراض کرده و نوشته بود این قرارداد آثار منفی فراوانی برای جمهوری اسلامی ایران در پی دارد و به خاتمی گله کرده بود که زنگنه اعتراض وی را بی‌پاسخ گذاشته و به سؤالاتی که از ایشان کرده است پاسخ نداده است و روحانی این قرارداد را غیر قانونی و دستپخت واسطه‌ها معرفی کرده بود.


شریعتمداری گفت: نامه اعتراضی روحانی موجود است و در کیهان نیز منتشر شده است و حالا باید از آقای زنگنه پرسید: اگر اظهارات خود در مصاحبه با روزنامه ایران را تایید می‌کنید که قبل از همه آقای رئیس‌جمهور را به سوء استفاده از کرسنت و ضرر و زیان فراوان به کشور متهم کرده‌اید و اگر اظهارات اخیر خود در مصاحبه با ایران را قبول ندارید چه انتظاری دارید که دیگران سخن شما را در این باره و در خصوص سایر بخش‌های مصاحبه‌تان باور کنند؟!

۸ مرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۴۹
کد خبر: 15845
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM