درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۸ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Fri, November 16, 2018 | جمعه، ۲۵ آبان ۱۳۹۷ | ۰۴:۳۶
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

کمیسیون انرژی مجلس: "تنش آبی" ناشی از سوء مدیریت وزارت نیرو

ایران پترو - سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس معتقد است که مسئولان با سوءمدیریت و گسترش صنایع جمعیت برخی شهرها را ۳برابر کرده اند و اکنون با مصرف بی رویه آب برای تامین آب شرب به دنبال دست درازی به منابع آبی سایر استان های کشور هستند.

به گزارش ایران پترو ، اسدالله قره خانی با اشاره به برخی سوءمدیریت ها در زمینه انتقال های آب و ایجاد تنش آبی در این بخش، گفت:برخی از استان ها و برخی شهرها در گذشته با استفاده از ارتباطات و رانت هایی که در برخی وزارت خانه ها داشته اند، درجهت توسعه ی صنعتی و تولیدی استان خود گام برداشته اند، بدون توجه به تامین آبی که این حرکت توسعه ای نیازمند است.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، افزود: چرخیدن چرخ های این واحد های صنعتی به آب نیاز دارد، لذا به این منظور به بهره برداری از آب های زیرزمینی اقدام کرده اند، که این بهره برداری آب شرب شهرهای مذکور را کاهش داده است و هم اکنون تحت عنوان تامین آب شرب به دنبال انتقال آب از سایر شهرها هستند، در حالی که مردم این مناطق به آب برای فعالیت های کشاورزی نیازمند هستند.

وی با بیان اینکه مردم به انتقال آب تحت عنوان مصرف شرب به سایر شهرها حساس هستند، به خانه ملت گفت:مردم این مناطق معتقد هستند که برخی شهرها از آب های زیرزمینی شهرشان برای صنایع استفاده کرده، واحدهای تولیدی احداث کرده و با ایجاد اشتغال درآمد کسب کرده اند و هم اکنون به دنبال آب سهم فعالیت های کشاورزی سایر شهرها و استان ها هستند، بنابراین حساسیت ها نسبت به این موضوع بسیار افزایش یافته و مردم نیز برای جلوگیری از انتقال آب مقاومت می کنند.

قره خانی با انتقاد از نبود انسجام برنامه ای بین دستگاه ها، یادآور شد: دستگاه ها باید برای صدور موافقت نامه ها و ارائه تسهیلات باید با مطالعات کارشناسی بین تمامی دستگاه ها همانند دستگاه های زیست محیطی و دستگاه های تامین آب جانمایی صحیحی تعیین کنند، اما اکنون بی برنامگی وزارتخانه ها مشکلات زیادی ایجاد کرده و درگیری هایی بین مردم به وجود آورده است.

بحران های آبی در اثر بی برنامه گی و مدیریت ناکارآمد در وزارت نیرو رخ داده است

وی با بیان اینکه بسیاری از پروژه های انتقال آب محیط زیست را از بین برده است، افزود:در گذشته بخش های مختلف مکانیسم طبیعی خود را طی می کرد و از یک رودخانه یا چشمه همه موجودات تغذیه می کردند و انسان ها نیز برای فعالیت های کشاورزی استفاده می کردند، اما هم اکنون با انتقال آب این اکوسیستم جابجا شده و محیط زیست محیط اعم از جنگل و گیاهان نادر از بین می روند.

قره خانی با تاکید بر اینکه بحران های آبی در اثر بی برنامه‌گی و مدیریت ناکارآمد در وزارت نیرو رخ داده که در آینده نیز تبدیل به بحران های اجتماعی می شود،ادامه داد: با سوءمدیریت و با گسترش صنایع جمعیت برخی شهرها را 3برابر کرده اند و اکنون با مصرف بی رویه آب برای تامین آب شرب به دنبال دست درازی به منابع آبی سایر استان های کشور هستند، لذا چنانچه مسئولان به ساماندهی این موضوع ورود نکنند، شرایط نابهنجاری در کشور ایجاد می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به طرح مباحثی چون انتقال آب دریای مازندران به مناطق مرکزی کشور،اظهار کرد:نباید با انتقال های بدون کارشناسی مشکلات محیط زیستی برای کشور خلق کرد و برای توسعه صنعت در یک استان زیست بوم سایر استان ها را با خطر مواجه کرد، لذا نباید به صرف جایگاه یک استان درنهاد های حکومتی و در دولت ایجاد رانت کرد و مردم سایر استان ها را در مضیقه قرار داد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:باید طرح جامع مجددی برای کشور تعریف کرد و اجازه نداد که کشور با یک بحران اجتماعی ناشی از تنش های آبی مواجه شود.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس: ۲ وزارتخانه و ۱ سازمان عامل "تنش آبی" هستند

این گزارش حاکی است که نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس نیز معتقد است : وزارت نیرو، وزارت کشور و سازمان محیط زیست کشور هر یک به میزانی در انتقال های اشتباه آب در کشور نقش دارند.

سیدعلی ادیانی با اشاره به انتقال های نامناسب آب و ایجاد تنش های آبی گفت: در این انتقال ها باید چند نکته مدنظر قرار گیرد، نخست عارضه ها و آثار زیست محیطی این اقدام و نکته دوم توجه جدی موضوع قوانین حاکم بر نظام نامه ی آب کشور، نکته سوم نیز صرفه و صلاح اجتماعی و اقتصادی اجرای این پروژه ها است.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی، افزود:به عنوان مثال در دولت نهم دولتمردان آقای احمدی نژاد و پس از آن در دولت های بعدی اصرار کردند، که آب دریای خزر را به مناطق مرکزی کشور منتقل کنند و حتی در لایحه ی دولت در برنامه ششم نیز این انتقال بوده و درکمیسیون تلفیق نیز تصویب شد، اما در صحن علنی مجموعه ی نمایندگانی که دغدغه حفظ مسائل زیست محیطی استان مازندران، گیلان، گلستان ودریای خزر را داشتند دربرابر این مصوبه ایستادگی کرده و آن را حذف کرند.

ادیانی با بیان اینکه انتقال آب خزر و امثال آن که به مناطق دیگر که هیچ وجه توجیه اقتصادی، کارشناسی و زیست محیطی ندارد، ادامه داد:این موضوع از طرفی عارضه ها و مشکلات زیان باری متوجه مردم می کند، که باید با آن مخالفت کرد، لذا باید از انتقال ها در مناطقی که توجیه کارشناسی ندارند، جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات کنونی دریاچه ارومیه ناشی از انتقال های آبی نادرست و غیر اصولی بوده است، به خانه ملت یادآور شد:در یک زمانی باد کاشته شده و هم اکنون طوفان درو می شود، وزارت نیرو، وزارت کشور و سازمان محیط زیست کشور هر یک به میزانی در این انتقال ها نقش دارند، که برای جلوگیری از مشکلات درآینده باید تدبیر اساسی شود.

ادیانی با بیان اینکه توجیهات کارشناسی که برای اخذ مجوز به شورای عالی آب ارائه می دهند، پایه کارشناسی درستی ندارد، افزود: براثر تجربه ثابت شده تعداد زیادی از سدهایی که در کشور احداث شده و مجوز زیست محیطی، شورای عالی اقتصاد و شورای عالی آب را اخذ کرده کرده بنچاق و بنیان عملی و کارشناسی نداشته و عارضه های کنونی را به دنبال داشته است.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متأسفانه مسئولان نتوانسته اند در تخصیص آب، استحصال از آب، رعایت الگوی مصرف و مهار آب های زیرزمینی و سطح زمین، مدیریت لازم را داشته باشند، که رفع تمامی این مسائل به برنامه ریزی منسجم نیازمند است.

۱۰ تیر ۱۳۹۶ ۱۱:۴۹
کد خبر: 15802
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM