درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۸ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Fri, November 16, 2018 | جمعه، ۲۵ آبان ۱۳۹۷ | ۰۴:۳۶
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

مدیر عامل مپنا: به بهانه جذب سرمایه خارجی ، واردات می کنند

ایران پترو - مدیر عامل مپنا با بیان اینکه متاسفانه خرید توربین‌های کلاس f از ایتالیا با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی رخ داده و همچنان در حال انجام است، گفت: انصاف نیست کشور با این همه ظرفیت در صنعت نیروگاهی دست دراز کند.


عباس علی آبادی با اشاره به اینکه برخی کارها از دست دولت خارج می شود درباره خرید توربین های کلاس f از ایتالیا همزمان با امضای قرارداد مپنا با زیمنس برای انتقال فناوری گفت : متأسفانه این اتفاق با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی رخ داده و همچنان در حال انجام است.

علی آبادی تاکید کرد: انصاف نیست کشور با این همه ظرفیت در صنعت نیروگاهی دست دراز کند، ما نیاز به پول یا جذب سرمایه خارجی در صنعت برق نداریم و با ریال و ارز داخلی می توانیم این صنعت را تقویت کنیم.

وی درباره انتقال فناوری به کشور برای ساخت توربین های کلاس f گفت : این برنامه در حال اجراست و دو توربین ساخته شده براساس قرارداد به نیروگاه بندرعباس ارسال شده است.

*اندکی دعوت از خارجی‌ها را کم کنیم/در اجرای طرح های نیروگاهی نیازمند سرمایه گذاری خارجی نیستیم

وی گفت: اندکی جلوی دعوت از خارجی را بگیریم و اجازه دهیم با استفاده از منابع داخلی و اقتصاد مقاومتی که شعار اصلی کشور است ، پیش برویم.

علی آبادی افزود: امروز ما در بالاترین سطح فناوری جهان می توانیم طرح های نیروگاهی اجرا کنیم و در این بخش نیازمند سرمایه گذاری خارجی نیستیم، چون توان و استعداد داخلی وجود دارد و فقط باید منابع داخلی را فعال کنیم و به سرمایه گذاران داخلی اطمینان دهیم منافع لازم را از محل سرمایه گذاری به آنها برمی گردانیم.

وی گفت: همه توربین های قدیمی را قادریم با استفاده از فناوری داخلی ارتقاء دهیم به همین دلیل از مجموع 10 هزار مگاوات نیروگاهی که دولت در دست ساخت دارد و 5 هزار مگاوات آن مربوط به بخش خصوصی است. 24 توربین کلاس f باید ساخته و نصب شود تا انتقال تکنولوژی کلاس f به طور 100 درصد انجام شود و در این مسیر هیچ قطعه ای نیست که نتوانیم در داخل آن را تولید کنیم.

علی آبادی تاکید کرد : حمایت از ساخت داخل، حیاتی است چون در دوره تحریم تجربه تلخی داشتیم ، بنابراین باید همه قطعات را بتوانیم در داخل تولید کنیم و از آنجا که یک توربین یک بار ساخته می شود و چندین بار قطعات آن تعویض خواهد شد و هر سه سال یک بار باید تغییر کند ، هیچ وابستگی نباید به خارج داشته باشیم.

وی گفت : فرآیند انتقال فناوری توربین های کلاس f که آخرین قسمت آن مهمتر از همه است از اول شروع شد و بنا به قرارداد منافع شرکت زیمنس هم باید تأمین شود، به همین دلیل دو توربین اول را ساخته شده وارد می کنیم و از توربین سوم در داخل کشور مونتاژ می شود و پس از توربین ششم ، بخش سرد توربین در داخل ساخته خواهد شد و از توربین دوازدهم به بعد بخش گرم آن در داخل تولید می شود.

مدیر عامل مپنا اضافه کرد : قرارداد بین مپنا و زیمنس برای انتقال تکنولوژی تابع زمان نیست، بلکه تابع تعداد است و می توان کل توربین ها را (24 عدد) در یک سال ساخت اما کشور توان و نه ظرفیت پذیرش این تعداد توربین را ندارد ، بنابر این باید در کشور کارخانه هایی درست کنیم که اشتغال ایجاد کند و آنها نیاز به برق داشته باشند و بر آن اساس نیروگاه ساخته شود.

۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ۱۸:۰۳
کد خبر: 15790
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM