درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۸ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Fri, November 16, 2018 | جمعه، ۲۵ آبان ۱۳۹۷ | ۰۴:۴۶
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان
عضو هیأت رئیسه مجلس:
ایران به کدام جُرم باید به ترکیه مجانی گاز صادر کند؟ / منافع ملی در تیررس قرارداد کذایی "کِرسنت"
ایران پترو - عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه دولت محرمانه‌ها توضیح دهد به کدام جُرم باید گاز مجانی به ترکیه بدهیم، گفت: ایران در دولت یازدهم پیرو قرارداد کرسنت به پرداخت غرامت 14 میلیارد دلاری محکوم شد.به گزارش ایران پترو ، اکبر رنجبرزاده نماینده مردم اسدآباد و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به محکومیت ایران به فروش گاز مجانی به ترکیه به مبلغ 2 میلیارد دلار، اظهار داشت: قرارداد کذایی کرسنت، قراردادی است که در آن فساد ایجاد شده بود، به دلیل همین فساد و رشوه در قرارداد کرسنت، این قرارداد حدود یک دهه مسکوت ماند و همین‌طور به حاشیه رفت اما بعد از مدت‌ها متوجه شدیم کرسنت چیست و چه عواملی موجب شده این قرارداد بسته شود.وی افزود: بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و وزیر شدن آقای زنگنه، شکایت شرکت اماراتی علیه ایران در دادگاه لاهه انجام و ایران به پرداخت غرامت حدود 14 میلیارد دلار محکوم شد.

این عضو هیأت رئیسه مجلس تصریح کرد: اگر از نحوه برنده شدن مناقصه آن فرد در این قرارداد که با دخالت عامل اصلی ایرانی که در قدرت حضور داشت و الان هم در زندان به سر می‌برد، اتفاق افتاد، بگذریم، خلاصه اینکه این وضعیت در دولت قبل کش و قوس پیدا کرد، ولی به هر صورت ایران زیر بار نرفت و با اسناد و دلایل محکوم هم نشد اما متأسفانه ایران به دلیل متوقف کردن قرارداد کرسنت در دولت یازدهم به پرداخت 14 میلیارد دلار غرامت به شرکت اماراتی محکوم شد.

وی یادآور شد: امروز هم که ترکیه پیرو محکومیت ایران در کرسنت، مدعی فروش گاز به نرخ بالا به آنان توسط ایران شده است و توانسته ایران را محکوم کند، به همین دلیل باید 2 میلیارد دلار گاز رایگان به ترکیه بدهیم، متأسفانه این روند همین‌طور ادامه خواهد یافت و به انحاء مختلف ایران به جریمه‌های دیگری هم محکوم خواهد شد.

رنجبرزاده متذکر شد: کرسنت قراردادی است که شاید در زمان قرارداد ترکمنچای هم با این وضعیت روبرو نبودیم و تا این حد ضرر و زیان جدی متوجه کشور نبود، این پول‌ها متعلق به فقرا، ضعفا و محرومان جامعه است، دولت نباید زیر بار این محکومیت می‌رفت، باید دید کوتاهی در این زمینه از کجا آغاز شده است.

وی همچنین گفت: متأسفانه قوه قضاییه هم با تأخیر در پرونده کرسنت ورود پیدا کرد، مقصر و عامل اصلی این قرارداد آزادانه داشت در خیابان‌ها پرسه می‌زد و تردد می‌کرد و مسافرت می‌رفت و محکوم نمی‌شد، اما نهایتاً زمانی محکوم شد که کار از کار گذشته بود و ایران به پرداخت جریمه سنگین در دادگاه لاهه محکوم شده بود.

نماینده اسدآباد در مجلس همچنین گفت: یکی از نکات خیلی مبهم در کارنامه دولت یازدهم همین محکومیت جمهوری اسلامی ایران به پرداخت غرامت 14 میلیارد دلاری در پی قرارداد کرسنت است.

وی ادامه داد: محکومیت ایران به فروش گاز مجانی به ترکیه به مبلغ 2 میلیارد دلار جدای از محکومیت ایران به پرداخت 14 میلیارد دلار غرامت پیرو قرارداد کرسنت است، خوب است دولت محرمانه‌ها برای مردم توضیح دهد به کدام جُرم باید گاز مجانی به ترکیه بفروشیم؟

رنجبرزاده در پایان خاطرنشان کرد: مهدی هاشمی آن زمان این لکه ننگ (قرارداد کرسنت) را بر دامن نظام جمهوری اسلامی گذاشت و با اهمال و کوتاهی مسئولان وقت و زمان‌بر شدن رسیدگی به پرونده کرسنت، منجر به محکوم شدن ایران در دادگاه لاهه شد؛ جمهوری اسلامی ایران در دولت قبل پیرو شکایت شرکت اماراتی به دادگاه لاهه تبرئه شده بود، اما با وزیر شدن آقای زنگنه مجدداً ما محکوم شدیم و این جای تأسف دارد و یکی از برجسته‌ترین نکاتی که خسارت سنگینی به همه ملت ایران وارد کرد، همین قرارداد کرسنت است که در این دولت هم محکوم شدیم.

چرا وزیر نفت از ترکمنستان به دادگاه لاهه شکایت نکرد؟

همچنین نماینده مردم برخوار، شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی گفت: از دولت می‌خواهم به مردم توضیح دهد چرا ما در دادگاه لاهه محکوم شدیم.
نماینده مردم برخوار، شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی گفت: از دولت می‌خواهم به مردم توضیح دهد چرا ما در دادگاه لاهه محکوم شدیم و از طرفی وقتی در اوج زمستان ترکمنستان انتقال گاز به ایران را قطع کرد آیا وزیر نفت در دادگاه لاهه شکایت کرد و نتیجه چه شد.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی در خصوص خط انتقال گاز به ترکیه به صورت رایگان اظهار کرد: قیمت گاز برای مردم الان در هر مترمکعب 130 تومان است در حالی که در کرسنت هر مترمکعب را 72 تومان تنظیم کرده بودند.

وی افزود: الان گفته می‌شود به خاطر قطعی که در انتقال گاز به ترکیه اتفاق افتاده بوده دادگاه لاهه 19 ماه ایران را موظف کرده که روزانه 30 میلیون متر مکعب گاز مجانی به ترکیه بدهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: از دولت می‌خواهم به مردم توضیح دهد چرا ما در دادگاه لاهه محکوم شدیم و آیا دفاع کافی صورت گرفته و از طرفی وقتی در اوج زمستان کشور ترکمنستان خط لوله انتقال گاز به ایران را قطع کرد آیا وزیر نفت ما در دادگاه لاهه شکایت کرد و نتیجه آن چه شد؟

حاجی دلیگانی عنوان کرد: این نمی‌شود که همه جا ما را محکوم کنند و آنجا که حق با ما است کاری انجام نشود

۱۲ خرداد ۱۳۹۶ ۱۳:۵۴
کد خبر: 15760
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM