درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۸ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Fri, November 16, 2018 | جمعه، ۲۵ آبان ۱۳۹۷ | ۰۵:۳۷
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

«مهندسی انتخابات» دراستان‌های خراسان جنوبی و قم
ایران پترو - رصد انتخابات‌ گذشته درباره مشارکت ۲ استان خراسان جنوبی و قم کاملاً خلاف ادعای وزیر کشور است و این ۲ استان بالاترین مشارکت را در انتخابات‌ سالیان گذشته داشته‌اند.عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور دیشب در گفت‌وگوی ویژه خبری مدعی شد کمترین مشارکت متعلق به 2 استان خراسان جنوبی و قم بوده است.

 

ادعای وزیر در حالی است که رصد انتخابات‌های گذشته در خصوص میزان مشارکت این 2 استان کاملا خلاف این موضوع است و جزو 2 استانی هستند که بالاترین مشارکت را در طول سالیان گذشته در انتخابات‌های مختلف داشته‌اند.
نمودار ذیل میزان مشارکت این 2 استان را در طول ادوار گذشته نشان می‌دهد:
دورهاستان قماستان خراسان جنوبی
هشتم76 درصدعدم تفکیک استانی در دوره هشتم
نهم 76 درصد79 درصد
دهم 92 درصد91 درصد
یازدهم 82 درصد86.3 درصد
شائبه «مهندسی مشارکت» در 2 استان خراسان جنوبی و قم
از آنجا که طبق نظرسنجی‌های مختلف قاطبه مردم این 2 استان جزو طرفداران حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی بوده و حتی در انتخابات اخیر نیز طبق آمار غیررسمی که منتشر شده نشان داده شده که آراء رقیب اصلی رئیس‌جمهور منتخب در این 2 استان بسیار بالا بوده، بنابراین شائبه «مهندسی مشارکت» در این 2 استان تقویت می‌شود.
نرساندن تعرفه به صندوق‌ها، نگه داشتن مردم در صفوف طولانی برای انصراف آنها از رای دادن، نرساندن صندوق به برخی روستاها خصوصا خراسان جنوبی و توصیه به آنها برای رای دادن در شهر از جمله این فرضیات است که این موضوع را تقویت می‌کند.
وزیر کشور باید پاسخ دهد در مناطقی که غالبا بیشترین مشارکت از آن آنها بوده چگونه در این انتخابات موضوع کاملا برعکس می‌شود.
جزئیات آماری انتخابات گذشته
دور نهم انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شد که در دور اول که در تاریخ 27 خردادماه 84 برگزار شد62 درصد و در دوم که در تاریخ سوم تیرماه 84 برگزار شد 59 درصد مردم ایران شرکت و محمود احمدی‌نژاد با کسب 63درصد آرا به عنوان ششمین رییس جمهور ایران انتخاب شد.
دور دهم در تاریخ 22خردادماه سال 88 با مشارکت 85 درصدی مردم ایران برگزار و در این دوره محمود احمدی نژاد با کسب 63 درصد آرا به عنوان رئیس دولت دهم برگزیده شد.
استان قم
در دور هشتم انتخابات، 555هزار و 944 نفر در قم واجد شرایط بودند که در این دوره 428 هزار و پنج نفر (حدود76 درصد) شرکت نمودند.
در دوره نهم انتخابات، 625هزار و 80 نفر در قم واجد شرایط بودند که در مرحله اول تعداد 479 هزار و 777 نفر(حدود 76 درصد) و در مرحله دوم تعداد 481 هزار و 413 نفر (حدود 77 درصد) شرکت کردند.
استان خراسان جنوبی
مردم استان خراسان جنوبی در تمامی سال های پس از پیروزی انقلاب حضور پر رنگی در صحنه انتخابات داشتند؛ چه در زمان 8 سال دفاع مقدس و چه قبل یا بعد از تقسیم استان خراسان بزرگ (به سه استان خراسان جنوبی، رضوی و شمالی در سال 1383).
پس از تفکیک استان خراسان جنوبی اولین انتخاباتی که در استان برگزار شد، انتخابات نهمین دروه ریاست جمهوری در تاریخ 27 خرداد سال 1384 بود که در این انتخابات 79 درصد مردم استان شرکت داشتند در حالیکه این مشارکت در کشور 63 درصد بود.
آخرین نقش آفرینی های مردم این خطه کویری ایران اسلامی مربوط به انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و مجلس دهم و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری بود.
مردم این استان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با مشارکت 86.3 درصدی رتبه نخست کشوری در مشارکت را از آن خود کردند.
۳ خرداد ۱۳۹۶ ۱۵:۵۵
کد خبر: 15733
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM