درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۶ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Wed, November 14, 2018 | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۱
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

خودکفایی در تولید بنزین شاید وقتی دیگر/ توسعه در تحریم افتتاح در پسابرجام

ایران پترو - پالایشگاه ستاره خلیج فارس در حالی توسط حسن روحانی افتتاح شد که تنها بخش یوتیلیتی این پالایشگاه آماده شده است و بنابراین می‌توان گفت تولید مستمر بنزین توسط این پالایشگاه شاید وقتی دیگر آغاز شود.

به گزارش ایران پترو ، حسن روحانی در ادامه برنامه تبلیغاتی خود از طریق گفت‌وگوی ضبط شده با شبکه خبر با مردم سخن گفت.

رئیس جمهور دولت یازدهم در بخشی از صحبت‌هایش به خودکفایی در تولید گندم و گازوئیل اشاره کرد و گفت به زودی در تولید بنزین نیز خودکفا می‌شویم.

این صحبت‌های حسن روحانی در شبکه خبر درحالی مطرح شد که دو روز قبل وی در جریان سفرهای انتخاباتی خود به بندرعباس رفت و پالایشگاه ستاره خلیج فارس را که توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در دوران تحریم احداث شده بود و مراحل آخر احداث را سپری می کند افتتاح کرد.

همانطور که در تصویر هم قابل مشاهده است و بارها از سوی مسئولان وزارت نفت اعلام شده بود هدف از افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس توسط رئیس جمهور آغاز تولید مستمر بنزین در این پالایشگاه بوده است و وزیر نفت نیز پیشتر اعلام کرده بود تا زمانی که پالایشگاه ستاره خلیج فارس به تولید بنزین نرسد آن را افتتاح نمی کنیم و نیازی به افتتاح نمایشی نداریم.

اما براساس اعلام فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا تنها بخش یوتیلیتی این پالایشگاه افتتاح شده است و ظاهرا علیرغم وعده‌های قبلی، تولید مستمر بنزین با استاندارد یورو در این پالاییشگاه آغاز نشده است و به گفته کارشناسان صنعت پالایش فاز اول این پالایشگاه با 90 درصد پیشرفت به صورت کاملا نمایشی به بهره برداری رسید.

اما نکته حائز اهمیتی که در مراسم افتتاح این پالایشگاه توسط حسن روحانی رئیس جمهور دولت یازدهم مطرح شد گره زدن احداث این پالایشگاه به قرارداد برجام است به طوری که رئیس جمهور در این مراسم اعلام کرد اگر برجام نبود پالایشگاه ستاره راه اندازی نمی شد.

ولی نمودار پیشرفت سالانه پالایشگاه ستاره خلیج فارس نشان می دهد که دولت دهم با 74 درصد پیشرفت فیزیکی و در اوج تحریم ها با اعتماد به توانایی داخلی و راهبری دقیق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا این پالایشگاه را تحویل دولت یازدهم داد.

بررسی خبرنگار فارس از روند پیشرفت پالایشگاه ستاره خلیج فارس حاکی است این پالایشگاه در سال 86 حدود 3.5 درصد، در سال 87 حدود 16 درصد، در سال 88 حدود 19 درصد، در سال 89 حدود 6 درصد، در سال 90 حدود 9 درصد در سال 91 حدود 13 درصد و در سال 92 حدود 12 درصد پیشرفت داشت. اما روند پیشرفت پالایشگاه از سال 92 به صورت لاکپشتی بود به طوریکه در سال 93 حدود 5 درصد، در سال 94 حدود 3.8 درصد و در سال 95 حدود 4.4 درصد بوده است.

از طرفی باید گفت هنوز دو واحد گوگرد زدایی این پالایشگاه به بهره برداری نرسیده و با فرض تولید بنزین در این پالایشگاه نیز این بنزین از استاندارد یورو برخوردار نیست. از طرف دیگر تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس در آمار تولید بنزین سال 96 کشور نیز توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی دیده نشده است بنابراین می توان به طور قطع گفت تولید بنزین مستمر با استاندارد یورو 4 توسط این پالایشگاه تا پایان سال محقق نخواهد شد.

 

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۲:۵۹
کد خبر: 15626
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM