درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۶ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Wed, November 14, 2018 | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۳:۵۴
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

دولتِ بی تدبیری در تعطیل کردن برند‌های مشهور ایرانی هم رکورد زد

ایران پترو - در سالی که قرار است از تولید و اشتغال داخلی حمایت شود هنوز یک تصمیم جدی برای رونق تولید و رفع مشکلات آن به کار گرفته نشده و هرروز شاهد تعطیلی برندهای صاحب نام قدیمی مانند ارج، آزمایش و داروگر و حتی روغن جهان هستیم.

یکی از تلخ‌ترین اخبار سال گذشته را باید تعطیلی پی‌در پی واحدهای صنعتی بزرگ کشور از جمله ارج و آزمایش عنوان کرد که انتشار آن موج جدیدی از توجه مردم و مسئولین را به این کارخانه‌های قدیمی جلب کرد به نحوی که از همان روزهای نخست هر کس با ابراز تاسف به بیان موضع‌گیری‌هایی در مورد تعطیلی این کارخانه ها پرداخت اما از طرف دیگر خبری از برنامه جدی دولت برای کمک به این واحدها نشد.

برخی واردات بی رویه لوازم خانگی از کشورهای دیگر را دلیل تعطیلی ارج و آزمایش می دانستند و عده‌ای دیگر عدم توجه دولت به رفع مشکلات تولیدکننده داخلی را عامل اصلی این موضوع اعلام می‌کردند. از طرف دیگر دولتی‌ها و به ویژه وزارت صنعت به توجیحات خاص خود در مورد این اتفاق پرداختند و حتی وزیر صنعت با بیان اینکه از مدار خارج شدن این واحدهای صنعتی به دلایل متعدد نظیر قدمت ، عدم نوسازی و به روز نشدن ، شرایط بازار، اختلاف بین شرکا و غیره بوده تعطیلی آن را کاملاً طبیعی عنوان کرد.

در آن مقطع نعمت زاده با اشاره به اینکه هم‌اکنون گزارش کارخانه ارج بر روی میز من است، گفته بود: در حال بررسی جزییات آن هستم، البته پیش از این عده‌ای را برای تحقیق درباره کارخانه ارج مامور کرده بودم که بر اساس آن متوجه شدم عمده سهام این کارخانه یعنی چیزی حدود 75 درصد آن بین سه گروه خصولتی‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و غیره تقسیم شده است.

نعمت زاده معتقد بود "این سه گروه سهام را گرفته‌اند و کارخانه را در طول زمان دوشیده‌اند وهیچ اقدامی برای نوسازی کارخانه خود انجام نداده‌اند. به هر حال کارخانه‌ای که قدمت تجهیزات و قطعاتش به حدود 40 سال قبل می‌رسد، نیاز به نوسازی دارد. من عامل اصلی تعطیلی این کارخانه را فرسودگی آن می‌دانم."

وی با تاکید بر این که نبش قبر کردن مواردی از جمله کارخانه ارج غیر منطقی است، گفته بود: چند سال قبل حتی تصویب شد که کارخانه ارج جابه‌جا شود و زمین هم در اختیار آنان قرار گرفت اما به هر دلیل این کار انجام نشد.

در حال حاضر حدود 10 ماه از تعطیلی این کارخانجات صاحب نام در حوزه لوازم خانگی می گذرد اما نه تنها خبری از احیاء این واحد تولیدی و کارخانجات مشابه ای که تعطیل شده‌اند به گوش نمی‌رسد بلکه در ماه نخست سال جاری خبر تعطیلی برند قدیمی داروگر هم اعلام شد. براساس اخبار شرکت "داروگر" که دارای شرکت‌هایی زیر مجموعه‌ای مانند تولی‌پرس، کیوان، تولیددارو،کیمیا ایران و صنایع بسته‌بندی داروگر است و قدمتی 90 ساله در تولید انواع صابون، شامپو و سایر مواد شوینده دارد به دلایلی نامشخص در سال جاری تعطیل شده و کارگران این شرکت در سال جاری با درهای بسته این کارخانه مواجه شده اند.

البته وزارت صنعت سال گذشته اعلام کرده بود که در تلاش برای تعیین تکلیف کارخانه‌های ایرانی است و حتی وزیر صنعت دستور اکید داده که پیگیر واگذاری این کارخانه‌ها باشند، اما در عمل تا امروز تولیدکننده داخلی شاهد هیچ گونه سیاست جدی از سوی دولت روبه رو نبوده است. امروز در حالی برندهای قدیمی یک به یک تعطیل می شوند که وزارت صنعت فقط به انتشار اخبار پیگیری مشکلات واحدهای تولید بسنده می‌کند اما در عمل کاری انجام نمی دهند سوال اینجا در سالی که قرار است از تولید و اشتغال داخلی حمایت شود چرا هنوز یک تصمیم جدی برای رونق بخش تولید و رفع مشکلات آن به کار گرفته نشده است؟ باید در روزهای آینده چند کارخانه صاحب نام و قدیمی تعطیل شوند تا مسئولین به فکر چاره بیفتند؟

۲۷ فروردین ۱۳۹۶ ۱۳:۴۷
کد خبر: 15555
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM