درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۶ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Wed, November 14, 2018 | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۴
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

تلاش وزیر نفت برای خام‌فروشی گاز و بدنام کردن صادرات برق!

ایران پترو - وزارت نفت مدعی است که از محل فروش مستقیم گاز درآمد بیشتری عاید کشور می‌گردد اما محاسبات خلاف این موضوع را نشان می‌دهد.

به گزارش ایران پترو به نقل از نسیم آنلاین ، محاسبات ساده نشان داده است که صادرات برق به جای صادرات مستقیم گاز درآمدزایی بیشتری برای کشور دارد اما وزارت نفت تلاش دارد برای حفظ منافع خود با گزارش اعدادی نادرست در مورد قیمت گاز صادراتی کشور، صادرات برق را فاقد صرفه اقتصادی معرفی کند!

یکی از راهکارهای ایجاد ارزش افزوده برای سوخت فسیلی تبدیل آن به انواع دیگر انرژی است. تولید برق و صادرات آن به جای صادرات مستقیم گاز، یکی از راهکارهای اصلی در این زمینه است. صادرات برق به جای صادرات مستقیم نفت و گاز دارای مزیتهای مهمی همچون درآمدزایی بیشتر، افزایش امنیت انرژی، افزایش چانه‌زنی در حوزه دیپلماسی انرژی و بالارفتن تاثیرگذاری در تصمیم‌گیری‌های قیمتی انرژی است.

اما وجود تضاد منافع وزارت نفت و نیرو در افزایش صادرات برق، مانع از تحقق این مهم شده است. وزارت نفت به عنوان متولی نفت و گاز کشور وظیفه استخراج، توزیع و صادرات سوخت فسیلی را به عهده دارد و وزارت نیرو نیز وظیفه تولید برق با دریافت سوخت را انجام می‌دهد. اما صادرات برق توسط وزارت نیرو صورت می‌گیرد و سوخت را باقیمت ناچیز ازوزارت نفت دریافت، و اکثر درآمد آن نیز عاید وزارت نیرو می‌گردد.

وزارت نفت مدعی است که از محل فروش مستقیم گاز درآمد بیشتری عاید کشور می‌گردد اما محاسبات خلاف این موضوع را نشان می‌دهد. درحال حاضر هر کیلو وات ساعت برق به قیمت 8 الی 10 سنت به کشورهای همسایه فروخته می‌شود. از طرفی بنابر گفته حمید رضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز در اردیبهشت ماه 95 قیمت گاز در منطقه کشور ایران حدود 24 سنت برای هر مترمکعب گاز است. به عبارتی اگر قیمت هر کیلووات ساعت برق تحویلی در مرز کشور را 8 سنت در نظر بگیریم، اگر بتوان از هرمترمکعب گاز 3 کیلووات ساعت برق تولید نمود به لحاظ اقتصادی تفاوتی بین صادرات برق یا گاز وجود نخواهد داشت.

اما امکان صادرات برق در کشور به گونه‌ای است که امتیازات ذیل اهمیت تبدیل گاز به برق را دوچندان می‌کند:

نیروگاههایی در کشور وجود دارد که با بازده بالای 46% تولید برق دارند. این نیروگاهها با مصرف هر مترمکعب گاز 4.6 کیلووات ساعت برق تولید می‌کنند که با کسر نمودن تلفات انتقال برق به ازای هرمترمکعب گاز 4.4 کیلووات ساعت برق را می‌توانند در مرز کشور تحویل دهند. در این رابطه می‌توان به نیروگاه چرخه ترکیبی یزد، نیروگاه چرخه ترکیبی شهید سلیمی و... اشاره نمود. با لحاظ نمودن قمیت 8 سنت برای هر کیلووات ساعت برق، گاز به قیمت 35 سنت برای هر مترمکعب فروخته خواهد شد.

قیمت برق صادراتی ایران تا 10 سنت نیز فروخته شده است که ارزش گاز صادراتی را تا 44 سنت برای هر مترمکعب افزایش خواهد داد

نیاز کشورهای همسایه به واردات برق مانند کشور عراق و پاکستان اهمیت توجه به صادرات برق را دوچندان کرده است به گونه‌ای که محاسبات نشان داده که برای رسیدن سرانه مصرف برق کشور پاکستان به ایران این کشور نیاز به واردات برق به میزان 87 هزار مگاوات خواهد داشت.

تغییرات جهانی قمیت نفت و گاز تاثیر به مراتب کمتری برقیمت برق دارد که این موضوع اهمیت مقاوم‌سازی اقتصاد کشور را دوچندان خواهد نمود.

اما وزارت نفت متاسفانه اعلام کرده که برنامه‌ای برای صادرات برق ندارد و با گزارش آمارهایی نادرست مانند صادرات گاز به قیمت 45 سنت تصمیم دارد اهمیت موضوع صادرات برق را کم‌رنگ جلوه دهد.

کارشناسان درمان اصلی تضادهای تصمیم‌گیری در بخش انرژی کشور را ادغام وزارت خانه های نفت و نیرو عنوان کرده‌اند اما با توجه به اهمیت صادرات برق به جای گاز ضروری است مسئولین وزارت نفت ونیرو تسهیلات لازم برای توسعه این امر را بیش از پیش فراهم نمایند.

۲۵ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۲۹
کد خبر: 15486
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM