درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۶ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Wed, November 14, 2018 | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۵:۰۵
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

آقای منوچهری ! صد رحمت به کرسنت ! پناه می بریم به خدا...

اغراق اقای منوچهری در اعلام افزایش ضریب بازیافت در فاز یازده پارس جنوبی با سه استدلال کتابهای درسی،تاریخچه ی تولید و شبیه سازی مردودشده است.


دکتر منوچهری معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران در مراسم امضای موافقت نامه ی فاز 11 پارس جنوبی بیان داشت که: هم اکنون متوسط ضریب بازیافت در ایران حدود ۲۵ درصد است که با برنامه ریزی های انجام شده و بر اساس قرارداد، ضریب بازیافت در فاز ۱۱ به ۷۰ درصد نزدیک می شود.


جناب اقای منوچهری!
چه کسی گفته ضریب بازیافت مخازن گازی در ایران 25 درصد است؟ در درجه ی اول اجازه بدهید به داده های واقعی مخازن گازی نگاهی انداخته شود. لطفا به میزان بازیافت از مخازن گازی در مناطق نفتخیز، خانگیران یا حوزه ی زاگرس جنوبی مثل دالان، نار و ... مراجعه فرماییدکه بعضا از 50 درصد هم فراتر رفته است به عنوان مثال ضریب بازیافت مخزن نار الان از 72 درصد هم گذشته است دقت شود که این عدد ضریب بازیافت، ضریب بازیافت نهایی نبوده و چون برداشت از آنها ادامه دارد، ضریب بازیافت در حال افزایش است. در درجه ی دوم اگر به داده های خروجی های شبیه سازی با درصدکمی خطا استناد شود میزان ضریب بازیافت در پارس جنوبی برابر 61.1 درصد و این موضوع در مطالعات شرکت نفت و گاز پارس هم موجود است.

جناب آقای منوچهری!
نهایتا اجازه بدهید این موضوع در مراجع علمی کنکاش شود اجازه دهید اولین کتاب پایه ای که فارغ التحصیلان مهندسی نفت در اغلب دانشگاهها به عنوان اولین کتاب نفت میخوانند یعنی کتاب مهندسی مخازن زیر زمینی نفت مراجعه و فصل 13 از مخازن گازی تورق شود: ضریب بازیافت مخازن گاز حجمی بین 80تا 90 درصد می باشد اگر در یک مخزن گازی مکانیسم رانش آب فعال وجود داشته باشد میزان ضریب بازیافت مخزن به مقدار 50 تا 80 درصد خواهد رسید. حالا شما با افتخار اعلام می کنید که در قالب IPC می خواهید ضریب بازیافت را از حدود 25 درصد به 70 درصد افزایش دهید؟!

کدام کارشناس است که نداند اساساً در این قرارداد قرار نیست شما فعالیتی بر روی مخزن مازاد بر آن چه در سایر فازهای 28 گانه انجام شده یا در حال انجام است انجام دهید.

شما تنها بعد از تولید گاز و جداسازی آب در سکو، صرفا یک ایستگاه تقویت فشار در مسیر انتقال گاز احداث می کنید تا وقتیکه فشار سرچاهی، تکافوی انتقال به پالایشگاه را نداشت، با فشار افزایی امکان ارسال گاز به پالایشگاه فراهم شود.

شما می دانید که این کار حدود دو دهه قبل برای یکی از مخازن داخلی غیر مشترک برنامه ریزی شده و آن میدان حدود هشت سال است که در مدار تولید است؟
آیا می دانید برای نصب سیستم تقویت فشار در برخی میادین گازی دیگر داخلی هم طراحی های لازم انجام شده است و به دلیل اولویت نداشتن توسعه میادین داخلی، فعلا از اجرای طرحها صرفنظر شده است ضمن اینکه نصب سیستم تقویت فشار در دریا هم تازگی ندارد. (اگر به شرکت فلات قاره سری بزنید بد نیست.

جناب منوچهری!
نگرانی این جاست که این اطلاعات غلط پایه ی تصمیم گیری است و وقتی در مورد ضریب بازیافت اینگونه عمل می کنید در مورد تعریف خط پایه ی تخلیه که مرجع محاسبه ی دریافت سود و حق الزحمه ی کنسرسیوم توتال است چه گلهای زیبایی به سر این مملکت خواهید زد!
و باید گفت صد رحمت به کرسنت و پناه می بریم به خدا...
منبع: سایتِ نفت نیوز

۲۵ آبان ۱۳۹۵ ۲۲:۵۵
کد خبر: 15401
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM