درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۶ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Wed, November 14, 2018 | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۳:۵۴
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان
ایران پترو خبر می دهد:
مسوولان بی تدبیر پالایشگاه شازند به جای پاسخگویی تهدید می کنند!
ایران پترو – خبرگزاری ایرنا گزارش داد: سلیمانی ، مدیر روابط عمومی شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند به جای پاسخگویی ، در اقدامی ناشایست در مقام طلبکار ظاهر شده و تهدید کرده است که این شرکت پیگیری های قضایی و حقوقی را برای رسانه های منتشر کننده خبر آتش سوزی در پالایشگاه شازند که صبح روز گذشته (دوشنبه 30 شهریور) رخ داده ، محفوظ می داند.به گزارش خبرنگار شبکه خبری نفت و انرژی ایران پترو ، در حالی که بروز حادثه پشت حادثه امسال تاکنون جان شش نفر از کارکنان شاغل در این پالایشگاه را گرفته ، معلوم نیست این روابط عمومی قلدر و گردن کلفت ، با اتکا به چه پشتوانه و تکیه بر چه توجیهی این چنین طلبکارانه در مقام تهدید برآمده است و رسانه ها را از پیگیریهای قضایی و حقوقی ترسانده است.پیگیریهایی که اگر وزارت بی تدبیر نفت ذره ای احساس مسوولیت داشت اصلن به عربده کشی هایی مبنی بر " قضایی و حقوقی" ، منجر نمی شد.به گزارش ایران پترو ، مدیران بلندپایه این وزارتخانه که این روزها پنجره نفوذ را برای خارجی های از در رانده شده باز کرده اند همه هم و غمشان شده است نشست و برخاست با تحریم کنندگان ظالمِ ایران

و گویی آنقدر درگیر این موضوع هستند که اصلن فرصت نمی کنند دستی به سر و روی مدیریت نابسامان زیر مجموعه های آشفته ای مثل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند و پالایشگاه در حال انفجار آن بکشند.

پالایشگاهی که در سال جاری به طور متوسط ماهانه یک کشته روی دست صنعت نفت گذاشته و هفته ای نیست که سبب ساز حادثه دلخراشی نشود.

به گزارش ایران پترو ، پالایشگاه امام خمینی (ره)شازند به عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران، در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز راه اندازی شد و نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرایی آن در نخستین سال پس از جنگ ایران و عراق آغاز شد.پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) روزانه بیش از 16 میلیون لیتر بنزین مورد نیاز کشور را تولید می کند.

این گزارش حاکی است ، همه واحدهای عملیاتی پالایشگاه شازند اراک ساعت ۲۲ پنجشنبه ۲۶ شهریورماه به علت حوادث برقی و رعایت نشدن ملاحظات فنی از سرویس عملیاتی خارج شده است به طوری که مشکلات موجود همچنان لاینحل باقی مانده و این پالایشگاه را به مرز تعطیلی کشانده است.

به گزارش ایران پترو ، ساعت 14 و 30 دقیقه چهارشنبه گذشته به دلیل رعایت نشدن اصول ایمنی، یک کارگر در پالایشگاه شازند اراک بین لیفتراک و تریلر قرار گرفت و به‌دلیل شدت جراحات وارده جان باخت.

با این حادثه آمار کشته شدگان پالایشگاه شازند اراک در یک سال گذشته به 6 تن رسید، افزایش آمار حادثه دیدگان پالایشگاه شازند اراک موجب اعتراض مدیر HSE شرکت ملی پالایش و پخش به ضعف مدیریت در راهبری پالایشگاه و تکرار حوادث در این پالایشگاه شد،هر چند این اعتراض با واکنش مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش و برکناری اصغر رمضانی همراه شد.

این گزارش اضافه می کند اصغر رمضانی یکی از حامیان بیژن زنگنه در هنگام اخذ رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی بود که در دو سال گذشته بارها از طرق مختلف به اعلام حمایت از وزیر نفت پرداخت.

برکناری مدیر HSE شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی موجب نشد تا روند کار پالایشگاه شازند اراک بهبود یابد به طوری که در ساعت 22 روز پنجشنبه مورخ 94/6/26 بعلت حوادث برقی گذشته و عدم رعایت ملاحظات فنی، تمام واحدهای عملیاتی پالایشگاه از سرویس عملیاتی خارج شد. هم اکنون مسئولین پالایشگاه اراک مشغول راه‌اندازی و در سرویس قرار گرفتن واحدهای پالایشگاه هستند.

اینگونه توقف‌ها و شوک‌های عملیاتی آسیب جدی به تجهیزات پالایشگاه وارد می کند. با توجه به حوادث مکرر و افت تولید در دو پالایشگاه دولتی که در اختیار مدیریت پالایش و پخش است این سوال‌ها مطرح می‌شود که آیا وقت آن نرسیده در راستای سیاست‌های اصل 44 این دو پالایشگاه نیز به بخش های خصوصی صاحب صلاحیت واگذار شود و آیا وقت آن نرسیده که در ساختار هیات مدیره و مدیریت پالایشگاه تجدیدنظر شود.

این گزارش اضافه می کند پالایشگاه شازند اراک بزرگترین پالایشگاه تولید بنزین با استاندارد یورو4 در کشور است که بنزین آن در برخی از کلانشهر ها از جمله تهران مورد استفاده قرار می گیرد.

خروج پالایشگاه شازند از مدار تولید در آستانه فصول سرد سال اولا موجب موجب افزایش واردات بنزین بی کیفیت به کشور و در ثانی افزایش آلایندگی در کلانشهرهایی همچون تهران خواهد شد.

این گزارش حاکی است ، مشکلات فنی و مدیریتی در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند که موجب شد کل واحدهای پالایشگاه از سرویس خارج شوند؛ همچنان ادامه دارد به طوری که تولید بنزین یورو۴ در این واحد پالایشی متوقف است و پیش‌بینی‌ می‌شود تا سه روز دیگر امکان تولید این فرآورده نفتی با کیفیت مورد نظر ممکن نباشد.

اگرچه طی روزهای اخیر کارکنان این پالایشگاه در تلاش برای برگرداندن واحدها به مدار تولید هستند اما تاکنون موفق شده‌اند تنها واحدهای میان‌‌تقطیری را وارد سرویس کنند. واحدهای پایین‌دستی که مربوط به بنزین سازی و ارتقای کیفیت آن است مانند واحد آر.اف.سی.سی تا سه روز دیگر وارد مدار خواهند شد.

شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند اراک با ظرفیت 150هزار بشکه در روز در سال 1373 به بهره‌برداری رسید و کمی بعد ظرفیت آن به 170هزار بشکه در روز رسید. طرح افزایش ظرفیت و ارتقای کیفیت فرآورده‌های تولید آن از سال 1385 به‌ارزش شش‌میلیارد یورو و با هدف افزایش ظرفیت تا 270هزار بشکه در روز آغاز شد.

این طرح در بهمن ماه 1391 با راه‌اندازی واحد بسیار پیچیده بنزین سازی RFCC و واحدهای پایین‌دستی آن تکمیل و امکان تولید روزانه 16میلیون لیتر بنزین یورو4 فراهم شد اما این واحد پالایشی در حدود دو سال گذشته دچار حوادثی شد که علاوه بر تحمیل خسارت‌های مالی، تعدادی فوتی و مصدوم به جا گذاشت.

هم اکنون ظرفیت تولید گازوئیل یورو4 در کشور 23 میلیون لیتر است که سهم پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اراک 12 میلیون لیتر است.

پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اراک که نام بزرگترین پالایشگاه کشور را هم یدک می‌کشد در دو سال اخیر دائماً دچار حوادث منجر به فوت کارکنان، توقف تولید و کاهش کیفیت فرآورده‌های تولیدی شده است.

در نهایت حوادث مکرر در پالایشگاه شازند موجب اعتراض اصغر رمضانی؛ مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی پالایش و پخش به مدیریت ضعیف این پالایشگاه شد که همین امر موجب شد عباس کاظمی؛ مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش رمضانی را از سمت خود برکنار کند.

۳۱ شهریور ۱۳۹۴ ۰۰:۲۶
کد خبر: 14311
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM