درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۶ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Wed, November 14, 2018 | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۴:۲۴
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

گزارش کامل پاسخگویی وزیر نفت در صحن علنی مجلس
ایران پترو - امروز (سه شنبه 27 مرداد 94) وقتی زنگنه وزیر نفت برای پاسخگویی به سوال نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه وارد مجلس شد وقتی در صحن علنی مجلس پشت میکروفن رفت در حین ارائه توضیحاتش مدام از نماینده مردم ارومیه تشکر می کرد.به گزارش ایران پترو ، نه که طی چند روز اخیر رسانه های مختلف دیپلماسی نفتی آقای زنگنه را ضعیف خوانده به ایشان انتقادات جدی وارد ساخته بودند.نه که همین امروز صبح و قبل از ورود به مجلس ، زنگنه روزنامه شرق را دیده و سرمقاله این روزنامه را که از ابتدا تا انتها دیپلماسی نفتی وی را مورد انتقاد قرار داده بود ، مطالعه کرده بود.او که گویی تلنگر خوبی خورده باشد در موضع ضعف قرار گرفته و بدین ترتیب انتقادات مطروح از سوی نماینده مردم ارومیه را بی چون و چرا وارد می دانست.لذا در چنین شرایطی وزیر نفت می دانست در جریان پاسخگویی در مجلس دیگر جای هیچ یک و دویی وجود ندارد.با این ترتیب تشکر کردن های مداوم زنگنه از قاضی پور در صحن علنی مجلس در مقابل انتقادات جدی قاضی پور معلوم بود از کجا آب می خورد و چرا و به چه دلیل صورت می گرفت.

حالا اما سوال جدی ای که مطرح است این است که چرا و به چه دلیل وزیر نفت که به جرات می توان گفت در وزارت با تجربه ترین وزیر کابینه دولت است به گونه ای عمل می کند که طی دو سال فعالیت وزارتی کار به این جا کشیده می شود!

رسانه های چپ و راست ، چپ و راست به عملکردش انتقاد می کنند ، نماینده های چپ و راست نیز چپ و راست او را مورد انتقاد قرار می دهند؟

به هر حال گزارش کامل حضور آقای زنگنه در مجلس و پاسخگویی ایشان را که در پی آمده است با هم می خوانیم:

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در سوالی از وزیر نفت در مورد فروش نفت خام ، گفت: به چه علت نفت ایران به جای فروش ۳۰ روزه که در منطقه عرف است در ۹۰ روز، ۱۹۰ و ۲۷۰ روز به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: فروش نفت در بازار معمولا در بازه‌ای 30 روزه انجام می‌شود اما در ایران این مسئله در شرایط بسیار وخیم‌تری مثلا در 90 روز، 170 و 290 روز به فروش می‌رسد. دلیل این مسئله بسیار مهم است که می‌خواهند آن را از وزیر نفت جویا شوم.

وی ادامه داد: سوال دیگری مطرح است که چرا در لایه‌های مشترک نفتی ایران و قطر برداشت مناسبی از طرف ایران صورت نمی‌گیرد و این در حالی است که قطر ماهانه برداشت چند ده برابری نسبت به ایران دارد.

این نماینده مجلس ادامه داد: اگر آقای وزیر پول نفت را به موقع به دولت می‌رساند بسیاری از شهرها از جمله بخشی از خوزستان، سیستان و بلوچستان مظلوم و مناطق سردسیر کشور گازکشی شده بود.

قاضی‌پور تاکید کرد: اگر پول‌های نفتی به موقع به دست مسئولین می‌رسید وضعیت استخدام تعداد زیادی از جوانان که معمولا از خانواده شهدا هستند مشغول به کار می‌شدند و حتی اگر می‌توانستیم پول‌های فروش نفت را در شرایط قابل قبول به دست مسئولین برسانیم امروز وضعیت معیشتی فرهنگیان عزیز بسیار بهتر از این بود.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر وزیر پول نفت را به موقع دریافت می‌کرد، حتما گازرسانی در شرق استان هرمزگان، کل استان سیستان و بلوچستان، قسمتی از کرمان و در غرب کشور و در بخش های از شهر ارومیه نیز صورت می گرفت، هرچند در دوران مدیریت حضرت عالی گاز رسانی در استان آذربایجان غربی چشم گیر شده ولی هنوز فاصله زیادی با میانگین کشوری دارد.

قاضی پور تاکید کرد: با دریافت به موقع پول حتی قبول شدگان آزمون وزارت نفت نیز به کار گرفته می شدند، سهام داران شرکت نفت نیز به زمین نمی خوردند، این در حالی است که جنابعالی در کمیسیون وعده دادید جوانان تحصیل کرده پذیرفته شده در آزمون استخدامی وزارت نفت را به کار خواهید گرفت اما به وعده خود عمل نکردید.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه استخدام وزارت نفت را شش قفله کردید، گفت: آقای وزیر اگر پول نفت را به موقع می گرفتید با 14 و نیم درصد که مختص شماست، نگرانی جایگاه های سوخت و پمپ بنزین هایی که اکثرا در حال تغییر شغل و در حال ورشکستگی هستند، را برطرف می ساختید، اما آقای زنگنه چرا نفت ارزان و با مهلت فروخته ایم؟

وی افزود: شواهد نشان می دهد به جای پول، کالای صادراتی چین به ما تحویل داده اند، در حالی که ارزش بورس چین 30 درصد افت کرده کشور ما متضرر خواهد شد، با افزایش صادرات چین به ایران، تولیدات داخلی متضرر شده اند و کارگران بیکار شده اند، آقای زنگنه در 16 دکل حفاری چینی ها و هندی در خلیج فارس که زیر نظر جنابعالی است، حتی یک ایرانی کار نمی کند!

قاضی پور گفت: این در حالی است که 90 درصد کارکنان دکل‌های حفاری باید ایرانی باشند، در سال 81 آئین نامه 1950 را با موضوع پشتیبانی از ساخت داخل به 4 شرکت اصلی و تابعه ابلاغ کردید، مسئولیت خرید وسایل حفاری و شیرآلات صنعتی و پتروشیمی و پالایشگاهی را به شرکت کالای نفت تهران سپردید، شرکتی که حیات آن در گرو خرید کالای خارجی است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس نهم، افزود: تخصص این شرکت تنها بازرگانی است، خرید خارجی نیازمند پورسانت و سفر خارجی است که نهایتا جاسوسی به دنبال دارد، اما خرید از صنعتگران داخلی، رضایت خداوند را دنبال خواهد داشت، در مهر ماه سال 93 تبلیغات ساخت 10 کالای ضروری صورت گرفته، این حرکت نمایشی پس از 12 سال در کشور نمایش داده شده، این تبلغات صرفا با یک سری مبانی نظری در حوزه فناوری انقلاب صنعتی را در کشور به پا کند که درست نیست.

وی ادامه داد: این پول‌ها به قدری دیر آمده است و یا واریز نشده که جایگاهداران پمپ بنزین مجبور شده‌اند شغل خود را عوض کنند و تعداد زیادی به جمعیت بیکاران اضافه شود. نکته دیگر این است که چرا در پرداخت این پول‌ها از یوان، روپیه و دیگر پول‌ها استفاده شده و چرا از یورو استفاده نشده است و حتی در مواردی از کشور چین پولی جهت پرداخت نداشتیم و به جای آن کالا وارد کردیم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس خاطرنشان کرد: واردات اجناس ریشه تولید را در کشور خشکانده و بسیاری از جوانان به واسطه ورود همین کالاهای وارداتی از جاهای مختلف به ویژه چین بیکار شده‌اند. اگر شما به موقع به قول خودتان عمل می‌کردید بسیاری از مسائل حل شده بود و امروز شاهد بروز آنها نبودیم.

قاضی‌پور در تشریح سوال دوم خود در خصوص لایه‌های مشترک نفتی با قطر خاطرنشان کرد: قرار بوده است در سال 81 تعداد زیادی چاه نفت در آن منطقه حفاری شود و مقدار زیادی نفت از آن منطقه برداشت شود اما متاسفانه در این مدت طولانی اقداماتی صورت نگرفته است و این در حالی است که تجهیزات ما نسبت به بعضی از کشورها از جمله عربستان بسیار بیشتر است اما تولیدات بسیار پایینی دارم.

پاسخ زنگنه به سوال نماینده آذربایجان

 

وزیر نفت در پاسخ به سوالات این نماینده مردم در مجلس ، گفت:حداکثر زمان پرداخت پول فروش نفت ۹۰ روز است، ما سعی می‌کنیم تا با فروش نفت جایگاه ایران را در میان کشورهای تولید کننده نفتی حفظ کنیم، حتی اگر زمان پرداخت پول نسبه به عرف منطقه طولانی‌تر باشد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص علت تاخیر در پرداخت پول‌ نفت‌های فروخته شده گفت: در زمان قبل از تحریم‌ها فروش نفت به واسطه ال‌سی در مدت 30 روز انجام می‌شد و پول های پرداخت شده توسط کشور خریدار نفت به بانک مرکزی منتقل می‌شد اما به دلیل آنکه امکان فروش نفت به واسطه‌ ال‌سی دیگر وجود ندارد ما فروش نفت خود را در حدود 90 روز انجام می‌دهیم.

وزیر نفت تصریح کرد: حداکثر زمان فروش نفت 90 روز است و به هیچ عنوان 170 روز و 290 روز جهت پرداخت پول واقعیت ندارد. ما سعی می‌کنیم تا با فروش نفت خود جایگاه ایران را در میان کشورهای تولید کننده نفتی حفظ کنیم، حتی اگر زمان پرداخت پول نفت نسبت به عرف منطقه طولانی‌تر باشد،اگر امکان واریز پول هم وجود نداشته باشد آن پول‌ها بلوکه شده و پس از رفع تحریم‌ها به کشور بازخواهد گشت.

زنگنه با بیان اینکه امیدواریم پس از تحریم‌ها شرایط به حالت عادی برگردد تاکید کرد: در جهان قانون مشخصی جهت مدت زمان پرداخت پول فورش نفت وجود ندارد اما در منطقه خاورمیانه این مسئله در حدود همان 30 روز است که پس از فروش نفت کشور خریدار پول را به حساب فروشنده واریز می‌کند.

وی با بیان اینکه هیچ نگرانی درخصوص پرداخت پول وجود ندارد، گفت: هیچ مشتری بدقولی درخصوص عدم پرداخت پول نداشته‌ایم و تمامی پول‌ها در شرایط مناسبی پرداخت و یا بلوکه شده است، به عنوان مثال پس از توافق ژنو مقدار زیادی از این پول‌های بلوکه شده به حساب بانک مرکزی و خزانه‌ واریز شد. تنها یک مورد در خصوص پرداخت پول‌ها بدقولی وجود داشت که آن هم مسئله بابک زنجانی بود. یک مورد شرکت هندی هم قرار بود بخشی از پول‌های خود را به صورت یورو پرداخت کند که این شرکت نتوانست پول نفت را به حساب ایران واریز کند که امیدواریم مشکلات هم به زودی حل شود.

وزیر نفت در پاسخ به سوال دوم نماینده آذربایجان در خصوص لایه نفتی مشترک گفت: مقدار صادرات ما پس از تحریم به شدت کاهش یافته است این که شما بحث گازرسانی و جایگاه‌های فروش بنزین را مطرح می‌کنید از سر دلسوزی است اما باید بدانید که تمامی این نوع فعالیت‌ها از بودجه عمومی کشور پرداخت نمی‌شود و باید از درآمدهای داخلی استان‌ها دریافت شود.

زنگنه با بیان اینکه ممنوعیت استخدام یک مصوبه دولتی است گفت: دولت تصویب کرده است که فعلا استخدام نداشته باشد و من هم این مصوبه را در وزارت نفت ابلاغ کردم به همین دلیل استخدامی در وزارت نفت انجام نمی‌شود.

وی با بیان اینکه تمامی تلاش خود را در جهت بکارگیری کالاهای داخلی و افزایش ظرفیت تولید ایرانی می‌کنیم گفت: حمایت از ساخت داخل اولویت اول ماست حتی شرکت‌های بزرگی که پس از مذاکرات به ایران آمدند به آنها گفتیم که شرایط تغییر کرده و شما باید با تولیدکنندگان ایرانی شریک شوید و بخشی از صادرات محصولات ایرانی را برعهده بگیرید.

وزیر نفت ادامه داد: در خصوص تولید دکل و عدم به کارگیری دکل‌های وارداتی نامه‌ای به آقای نعمت‌زاده نامه نوشتم و آقای نعمت‌زاده نیز این موضوع را به تصویب رساند و پس از آن هیچ دکلی از خارج وارد نشده است.

زنگنه درخصوص میدان مشترک نفتی با قطر نیز گفت: در منطقه پارس جنوبی اولویت اصلی استخراج گاز بوده است اما لایه‌های نفتی وجود دارد که بخش اعظم آن در کشور قطر است. ما همیشه توجه ویژه‌ای به پارس جنوبی و میدان‌های غرب کارون داشته ایم و قطعا در اولویت اصلی ماست.این لایه‌ مشترک نفتی در سال 71 کشف شد اما به دلیل بروز برخی از مشکلات به تولیدات روزانه اضافه نشد.

وی ادامه داد:‌ در سال 77 مناقصه‌ای جهت استخراج نفت از این منطقه برگزار شد و شرکتهای معتبر بین‌المللی در آن حضور یافتند اما به دلیل قیمت بالای ارائه شده این مناقصه به نتیجه نرسید و سه دهنه چاه به دست متخصصان داخلی حفاری شد. سال 83 نیز مناقصه دیگری برگزار شد که به نتیجه نرسید و سرانجام شرکت پتروایران یکی از شرکتهای زیرمجموعه وزارت نفت در پایان سال 83 فعالیت خود را جهت استراج از این لایه‌های نفتی آغاز کرد وقرار شد که طی 19 ماه 9 حلقه چاه حفاری کند اما به دلیل واگذاری این شرکت نیز در روند تولید نفت دچار مشکل شد.

وزیر نفت با بیان اینکه استخراج از این لایه‌های نفتی نیازمند یک شناور بسیار پیشرفته است گفت: برای استخراج نفت این منطقه نیازمند یک شناور پیشرفته بودیم که در ابتدا می‌خواستیم آن را اجاره کنیم. اما این مسئله اتفاق نیفتاد. که در نهایت در مردادماه سال گذشته سفارش ساخت آن را به مدت تحویل 25 ماهه دادیم قیمت این شناور 340 میلیون دلار و ظرفیت انتقال 600 هزار بشکه نفت ذخیره شده، سامانه تصفیه آب، نمک‌زدایی و اسکان 70 نفر را دارا می‌باشد.

زنگنه در پایان گفت: 12 سال تاخیر قابل چشم‌پوشی نیست اما مشکلات عدیده‌ای دست به دست هم داد تا این مسئله به وجود آید. امیدواریم که بزودی به برنامه برداشت 35 هزار بشکه‌ای برسیم و بتوانیم از بالاترین تکنولوژی‌ها جهت استخراج نفت استفاده کنیم. همانطور که گفتم بخش زیادی از این لایه‌های نفتی در کشور قطر وجود دارد و با وجود ابزارهای بسیار پیشرفته حجم برداشت از آن زیاد است که امیدواریم بتوانیم ما نیز در برداشت از این لایه نفتی موفق شویم.


قاضی‌پور قانع شد

این گزارش حاکی است ، پس از تشریح سؤال از سوی نماینده سوال کننده و توضیحات وزیر نفت در این باره در صحن علنی مجلس ، نادر قاضی‌پور اعلام کرد که از پاسخ‌های وزیر قانع‌شده و نیازی به رای گیری از وکلای ملت نیست.

۲۷ مرداد ۱۳۹۴ ۲۲:۱۶
کد خبر: 14171
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM