درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۶ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Wed, November 14, 2018 | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۴:۲۱
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان
نزول قیمت نفت با اظهارات زودهنگام
روزنامه شرق هم از دیپلماسی "مفت فروشی" به ستوه آمد
ایران پترو - روزنامه شرق امروز (سه شنبه 27 مرداد 94) در سرمقاله ای که در صفحه اولش منتشر ساخته است ، بر تجزیه و تحلیل ها و انتقاداتِ شبکه خبری نفت و انرژی "ایران پترو" در خصوص دیپلماسی ضعیف وزارت نفت که کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی را تشدید کرده و می کند ، صحه گذاشت.نویسنده این سرمقاله که یکی از برجسته ترین و تحصیل کرده ترین کارشناسان صنعت نفت نیز به شمار می رود و پیش از این در پست های مدیریتی حساسی در وزارت نفت مسوولیت های سنگینی داشته و کارنامه کاری درخشانی نیز از خود بر جای گذاشته است از ابتدا تا انتهای این سرمقاله به موضوعاتی اشاره کرده است که ایران پترو نیز طی روزهای اخیر بدان پرداخته و مطالبی را خطاب به وزیر نفت و مسوولان نفتی متذکر شده است.در این بین آنچه حایز اهمیت است اینکه روزنامه شرق در حالی این سرمقاله را در صفحه نخست خود و در بهترین جای آن منتشر کرده است که از نظر سیاسی یک روزنامه به شدت اصلاح طلب و حامی دولت به شمار می رود.بر همین اساس حالا دیگر نه وزارت نفت و نه سایت های خبری اداره کل روابط عمومی آن

 علی الخصوص "شانا" نمی توانند انگ بزنند که مخالفان دولت درصدد سیاه نمایی برآمده اند و می خواهند اذهان عمومی را مشوش کنند تا بدین ترتیب بتوانند صورت مساله را پاک کرده از پاسخگویی شانه خالی کنند.سرمقاله مذکور را که با قلم سیدمحمدعلی خطیبی ، نماینده سابق ایران در اوپک نوشته شده است ، با هم می خوانیم باشد که مورد توجه نفتی ها به ویژه وزیر محترم نفت قرار گیرد:

دو عامل در قیمت‌گذاری نفت موثر است: یکی عوامل بنیادی و نظام عرضه و تقاضاست و دیگری عوامل روانی، که با توجه به شرایط و موقعیت می‌توانند بر قیمت نفت تأثیر بسزایی داشته باشند. در شرایط فعلی، عوامل بنیادین وضعیت مناسبی ندارند؛ تقاضا به ‌شدت کاهش یافته است و عرضه نیز به‌وفور وجود دارد. همچنین اخباری از اقتصاد جهانی، به‌ویژه کشورهای آسیایی، می‌رسد که حاکی از نابسامانی شاخص‌هاست. اقتصاد چین به‌دنبال سقوط سهام بورس این کشور، آسیب دیده و تقاضا نیز در آن به شدت کاهش یافته است.

به‌عبارتی می‌توان گفت در یک سال اخیر، موتور رشد اقتصادی چین بسیار کند شده، درحالی‌که بخش درخور توجهی از تقاضای انرژی مربوط به اقتصاد این کشور بوده است. مسئله دیگری که وجود دارد این است که با کاهش تقاضا در کشورهایی که قدرت اقتصادی بالایی دارند، اقتصادهای مرتبط با این کشورها نیز متأثر می‌شود و تقاضای آنها نیز کاهش می‌یابد. پس همه شرایط برای کاهش روزافزون تقاضا مهیاست و دراین‌بین، عرضه نیز با قدرت وجود دارد و متأسفانه کم هم نمی‌شود.

در آخرین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت- اوپک- سقف تولید روزانه ٣٠ میلیون بشکه با توافق اعضا تثبیت شد؛ اما با وجود این مسئله، هیچ تدبیری برای کنترل این میزان تولید اندیشیده نشد و در شرایطی که حتی همان ٣٠ میلیون بشکه نیز بیش از تقاضای اقتصاد جهانی بود، راه برای اضافه‌تولید اعضا باز گذاشته شد. براین‌اساس، شاهد هستیم گاهی تولید اوپک تا حدود ٣٢ میلیون بشکه در روز هم افزایش یافته است. در نشست اوپک، همه اعضا سقف تولید روزانه ٣٠ میلیون بشکه را پذیرفتند؛ اما عملا با اضافه‌تولید هم مخالفتی نشد.

این در شرایطی است که نفت ایران هنوز به بازار عرضه نشده است و اعضا نیز قرار بود تلاش کنند جا برای ورود نفت ایران باز شود؛ اما دسته دوم از عواملی که بر قیمت نفت تأثیر زیادی دارند، عوامل روانی هستند. در اوضاع فعلی که عوامل بنیادین بازار نفت در شرایط نامساعدی به‌سر می‌برند، اظهارات مقامات نفتی کشورمان هم می‌تواند به روند نزولی قیمت نفت در بازارهای جهانی کمک کند. افزایش عرضه نفت ایران در حالی به عنوان یک عامل روانی مؤثر بر بازار نفت جهانی ظاهر شده است که هنوز نه تحریم‌های ایران لغو شده و نه تولید افزایش یافته، اما ساز آن کوک شده است.

اظهارنظرهای پی‌درپی پیرامون ورود نفت ایران به بازار، اعلام اینکه هرچه شود و قیمت نفت به هرکجا برسد، به تولید نفت ایران اضافه خواهد شد و مسائلی ازاین‌‌دست هم به جو روانی موجود دامن می‌زند. چرا باید چند ماه جلوتر از اینکه این عامل بخواهد اثرگذار شود، بر آن اصرار کنیم تا بازار متأثر شود؟ این در حالی‌ است که موعد لغو تحریم‌ها و اضافه‌شدن تولید نفت ایران، احتمالا به اواخر پاییز و اوایل زمستان می‌رسد و در آن زمان مطمئنا افزایش تقاضای فصلی، به راحتی می‌تواند اضافه‌تولید ایران را جذب کند.

پس دلیلی برای این حجم اظهارنظر وجود ندارد. فراموش نکنیم نفت ایران هر سِنت ارزان‌تر فروخته شود، برخلاف منافع ملی و به زیان مردم و کشور است. پس در شرایطی که همه عوامل بنیادین و روانی دست به دست هم داده‌اند تا قیمت نفت هر روز پایین بیاید، حتما باید برای موضع‌گیری‌های کارشناسی مبتنی بر شناخت فضای روانی موجود، تدبیر داشت.

ایران پترو: در وزارت نفت همه می دانند که سید محمد علی خطیبی یکی از معدود کارشناسان برجسته نفتی کشورمان است که هیچ گرایش سیاسی ای را در اظهارات کارشناسانه اش دخالت نمی دهد.او همچنین به دلیل کارنامه کاری درخشانش همواره مورد احترام و اعتماد صنعت نفت بوده است.

۲۷ مرداد ۱۳۹۴ ۱۴:۵۰
کد خبر: 14169
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM