درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۶ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Wed, November 14, 2018 | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۴:۲۲
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان
ایمنی مهم تر است یا تولید؟
صنعت عظیم نفت یا قتلگاه بدخیم نفت؟
ایران پترو – فرشید ترکاشوند: در حالی که این روزها همه نگاه ها معطوف به بالا و پایین رفتن قیمت نفت است صنعت نفت کشورمان شاهد مرگ و میرهای غمبار کارکنان عملیاتی خود می باشد.مرور حوادث منجر به مرگ به ویژه طی دو ماه اخیر آنچنان دردآور و حیرت انگیز است که اینک این احساس در ذهن نگارنده پدید آمده که مسوولان مربوط در حال حاضر در حال اداره صنعت نفت هستند یا اداره قتلگاه نفت؟

آمار حوادث منجر به مرگ در صنایع نفت، گاز ، پتروشیمی و پالایش و پخش طی دو ماه اخیر آنچنان تکان دهنده و آزار دهنده است که نویسنده با خود می اندیشد که به راستی مقامات مسوول نفتی واقع در ستاد مرکزی این شب ها چگونه سر روی بالش می گذارند و خوابشان می برد بدون هیچ توجهی و هیچ اعتنایی به بروز حوادث تاسف بار نفتی و کشته و زخمی شدن کارکنان عملیاتی صنعت نفت.آیا اگر یکی از فرزندان ایشان در پالایشگاه فجر جم یا فازهای 17 و 18 پارس جنوبی یا پتروشیمی جم یا پتروشیمی کارون یا پالایشگاه شازند کار می کردند باز هم وقتی شب می شد و وقت خواب می رسید خوابشان می برد؟

آیا فشار ناشی از این فکر که نکند حادثه ای و انفجاری جگر گوشه ام را از من بگیرد ، اصولا خوابی برای ایشان باقی می گذاشت و بالشی برای سر نهادن روی آن ؟

پالایشگاه فجر جم ، فازهای 17 و 18 پارس جنوبی ، پتروشیمی جم ، پتروشیمی کارون ، پالایشگاه شازند و ... از جمله مکان هایی هستند که طی دو ماه مهر و آبان گذشته بر اثر حوادثی نظیر آتش سوزی، انفجار و برق گرفتگی دست کم 10 کشته و زخمی روی دست صنعت نفت گذاشته اند.

حوادثی که از قضا هیچ ربطی هم به تحریم و فشارهای ناشی از آن ندارد.هیچ ربطی!

به گزارش خبرنگار ایران پترو، بر اساس تحقیقات به عمل آمده همه این حوادث به دلیل رعایت نشدن اصول ابتدایی ایمنی به بار آمده است و این یعنی آنکه چنانچه ایمنی در صنعت نفت مورد توجه مسوولان تولید محور قرار می گرفته و بگیرد نه حوادث قبلی رخ می نموده و نه حوادث آتی رخ می نماید.

پیشگیری از بروز این حوادث منجر به مرگ در صورت رعایت اصول ابتدایی "ایمنی" آنچنان راحت و بی دردسر قابل اجراست که وقتی علل بروزشان بررسی می شوند عمق فاجعه ناشی از بی تدبیری های مسولان مربوط بیشتر روشن می شود.

همین چند روز پیش یکی از کارکنان پتروشیمی کارون بر اثر برق گرفتگی جان به جان آفرین تسلیم می کند در حالی که اگر ابتدا برق تابلوی آسیب دیده قطع می شده سپس کارگر مذکور را برای تعمیر تابلو اعزام می کرده اند حالا نه حادثه برق گرفتگی ای در کار بود نه عزیز از دست رفته ای.

حوادث منجر به مرگ دیگر پروژه ها نیز به همین ترتیب و با همین ویژگی های تاسف بار در حال وقوع است.

برای مثال نیروهای از دست رفته سایر پروژه های صنعت نفت نیز چنانچه اول ایمنی های ابتدایی محل های کارشان مد نظر قرار می گرفته حالا نه سقوطی در پالایشگاه فجر جم از ارتفاع 5 متری اتفاق افتاده بود نه مرگی به بار آمده بود.

اگر در پتروشیمی جم برای تمیز کردن فلان مخرن ابتدا میزان گاز درون مخزن با دستگاه های سنجش گاز اندازه گیری سپس نیروهای پاکساز برای پاکسازی اعزام می شدند حالا نه گاز گرفتگی ای در بین بود نه گار گرفته های از دست رفته ای...

راستی این روزها ! شب های مسوولان ستادی وزارت نفت چگونه روز می شود؟ روی تخت هایشان لم داده قهوه ای می نوشند و کتابی می خوانند و سپس پلک سنگین می کنند و در خواب ناز فرو می روند؟

بخواب مسوول بخواب! شب و روز خوش!

۲ آذر ۱۳۹۳ ۱۶:۲۸
کد خبر: 14091
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM