درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۶ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Wed, November 14, 2018 | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۳:۵۳
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان
نماینده "ایران" چرا و چگونه "دبیرکل" شد؟
نشست گازی تهران، دیپلماسی نفتی ایران و رای طلایی روسیه
ایران پترو – فرشید ترکاشوند: بعد از آنکه اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز در نشست تهران ، نماینده ایران را به عنوان دبیرکل جدید این مجمع انتخاب و معرفی کردند، بعضا تحلیل ها و تفسیرهای متفاوتی برآمده از دیدگاه ها و گرایش های سیاسی درباره این موضوع ملی ابراز شد حال اینکه به اعتقاد راقم در چنین مواقعی اگر محلل یا مفسر، تعصب ملی داشته باشد و دل در گرو وطن، کمتر در خصوص موضوع هایی که به منافع ملی ربط پیدا می کند با گرایش ها و سلایق سیاسی و شخصی به ابراز نظر می پردازد.

 

بر این اساس در زمینه موفقیت گازی اخیر ایران که در پانزدهمین نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران به دست آمد ، به نظر می رسد بازگویی چهار نکته ضرورت یافته که در پی می آید:

1 – مهم تر از آنکه ایران در چه دولتی توانسته نماینده خود را بر کرسی دبیرکلی اوپک گاز بنشاند همانا نیل به اهداف موفقیت آمیز اقتصادی سیاسی در صحنه بین الملل از قِبَل همین موفقیت گازی است با ذکر این توضیح که صد البته برق افتخارآمیز چنین توفیقی همواره به مثابه ستاره ای درخشان روی سینه وزیر نفت دولت تدبیر و امید چشم ایران و ایرانی را نوازش خواهد کرد.
 

2 – نباید از نظر دور داشت که همانطور که در اوپک نفت، همواره عربستان حرف اول و آخر را زده است و همین کشور که تمام قد گوش به فرمان کشور آمریکاست همواره مانع اصلی برای دبیرکلی نماینده ایران در این کارتل نفتی بوده است، در اوپک گاز نیز همواره روسیه حرف اول و اخر را زده و می زند.لذا با این توضیحات حالا دیگر کم رنگ نمودن حمایت روسیه و نظر مثبت این کشور بر نشستن ایران روی صندلی دبیرکلی اوپک گاز امری است غیر منصفانه چرا که حتی اگر روسیه در این خصوص کوچک ترین مخالفتی بروز می داد چنین مخالفتی به بزرگ ترین مانع برای رسیدن ایران به دبیرکلی تبدیل می شد و این نکته اما نکته ای است در خور توجه که البته جدا از گروه بندی های سیاسی می بایست مورد تدقیق قرار گیرد...
 

3 – در فرآیند انتخاب دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز؛ الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا ، امارات متحده عربی و عمان ، حق رای داشته اند.در بین این کشورها احتمال بالا این است که پنج کشور بولیوی ، ونزوئلا ، نیجریه ، گینه استوایی، ترینیداد و توباگو به ایران رای داده باشند لذا با توجه به اینکه از بین دو کشور روسیه و لیبی که برای انتخاب دبیرکلی کاندیدا معرفی کرده بوده اند کاندیدای لیبی پنج رای آورده و از سوی دیگر کاندیدای ایران شش رای ؛ همین خود مبین آن می تواند باشد که مثلا پنج کشور عربیِ امارات ، قطر ، عمان ، الجزایر و مصر نیز به کاندیدای عرب زبان لیبی رای داده اند... و این جاست که اهمیت رای دهی و نظر مثبت کشور دوست و برادر روسیه بیش از پیش عیان می شود...

 
4 – به زودی و تا چند روز دیگر اوپک نفت برای انتخاب دبیرکل جدیدش نشستی برگزار می کند. در این نشست اما بیشتر از آنکه نظرات روسیه تاثیر گذار باشد اعمال نظرهای آمریکا که بیشتر از طریق عربستان و سپس سایر کشورهای عربی صورت می گیرد اثرگذار است.آیا در بحبوحه ای که بحث مذکراه ایران و آمریکا تبدیل به یکی از مباحث روز جهان شده است، ایران با دیپلماسی قوی وزیر نفت اش از یک سو و نیز بروز حسن نیت از طرف آمریکا به عنوان اقدامی عملی برای زدودن چهره عنادورزش در ذهن ایرانی ها از دیگر سو ، خواهد توانست بر کرسی دبیرکلی اوپک نفت تکیه زند؟ پاسخ این سووال را تا چند روز دیگر خواهیم گرفت تا اقدام عملی آمریکایی ها چه باشد؟ دشمنی یا دوستی؟

۱۴ آبان ۱۳۹۲ ۱۵:۳۵
کد خبر: 13743
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM