درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۶ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Wed, November 14, 2018 | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۴
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

زنگنه و جهانی شدن صنعت نفت ایران
ایران پترو – نگارنده این سطور طی سال های گذشته در خصوص توسعه فاز های پارس جنوبی در زمان وزارت مهندس زنگنه مقالات بسیاری نوشته و منتشر ساخته است.

بر همین اساس، حالا هم که دوباره آقای زنگنه وزیر نفت شده است راقم تاکید می کند که دستاورد های دوران "زنگنه" جهش بزرگی در صنعت نفت کشور پدیدار نمود چرا که پارس جنوبی با تلاش و همت همه جانبه وی و تیم مدیریتی او تجلی اراده ملی نام گرفت.

 

با این وصف، تاکید بر اینکه در زمان مورد اشاره در اکثر بخش های صنعت نفت خود باوری ملی و اتکا به توان داخلی نهادینه شد، موضوعی نیست که نویسنده، حالا و در زمان وزارت مجدد زنگنه آن را تصریح کرده باشد.
 

وقتی آقای زنگنه در یکی از مصاحبه های خود در خصوص توسعه فاز های پارس جنوبی می گوید که تا قبل از توسعه پارس جنوبی، صنعت نفت جرات فعالیت در دریا را نداشت و هم اکنون اما به راحتی در تمامی بخش های دریایی ایران فعالیت جاری است، این گفته را نباید یک مانور تبلیغاتی تصور کرد.
 

به گواه نوشته های پیشین نگارنده و اکثر کارشناسان نفتی کشور، تا قبل از توسعه پارس جنوبی، ایران برای ساخت ابتدایی ترین تجهیزات نفتی صنعت نفت با مشکلات عدیده مواجه بود . اما به محض شروع توسعه فازهای پارس جنوبی، در ساخت پایه های سکو های دریایی و احداث سکوهای دریایی و نیز تاسیس شرکت صدرا به عنوان بزرگترین شرکت سازنده تجهیزات نفتی دریایی کشور به توفیقات بسیاری دست یافتیم.
 

برای مثال، ساخت یک سکو که در صنعت نفت کار دشواری بود بعد از توسعه فازهای 2و 3 به امری سهل و آسان مبدل گشت چرا که تقریبا ساخت تمامی سکو های پارس جنوبی که نیاز مند ابزار دقیق پیشرفته در حوزه فنی است، داخلی شد.
 

در زمان حاضر، تنها 15 کشور دنیا از تکنیک لوله گذاری بهره مند هستند با این توضیح اما با تلاشها و پشتکاری که در زمان وزارت زنگنه صورت گرفت کشتی های جرثقیل دار به کشتی های لوله گذار تبدیل شدند.
 

در زمان مذکور، اجاره بارج های جا به جا کننده تجهیزات و قطعات سنگین دریایی که از کره جنوبی وارد می شد روزانه 30 تا 40 هزار دلار هزینه در برداشت که به دنبال ظهور شرکت صدرا این بارج ها در حلقه تولیدات ساخت داخل قرار گرفتند و نکته دیگر آنکه احداث حوضچه های خشکی و بارج های دریایی نیز در جزیره صدرای بوشهر در همین زمان به وقوع پیوست.


بزرگتر شدن و گسترده تر شدن فعالیت شرکت های نفتی کوچک و تاسیس شرکت پترو پارس از دیگر تدابیر اتخاذ شده و آینده نگریهای زنگنه به شمار می رفت و می رود که برای مقابله با شرایط تحریم پیش بینی شد.به طوری که پترو پارس در حال حاضر در اجرای پروژه های نفتی کشور هایی مانند هند نقش مهمی را ایفا می کند.
 

قیر اندود کردن لوله های دریایی همراه با سیمان مخصوص که هم باعث سنگینی لوله می شود و هم در مقابل تنش های دریایی لوله ها را حفظ می کند و نیز احداث اولین کارخانه کوتینگ کشور در خرمشهر و بوشهر از جمله کارهایی بود که در زمان زنگنه انجام شد تا بدین ترتیب تمامی لوله های دریایی مورد نیاز پارس جنوبی در کشور ساخته شود.
 

شایان توجه است که تا قبل ار توسعه فازهای پارس جنوبی، تولید تجهیزات مورد نیاز در کشور توسط کارخانه های داخلی 35 در صد بود که در زمان وزارت زنگنه این میزان به 70 در صد افزایش یافت.
 

آری، اینچنین بود که در زمان زنگنه خود باوری در صنعت نفت به اوج خود رسید و اینچنین است که آقای ترکان، مشاور رییس جمهور اخیرا در گفت وگو با یکی از سایت های خبری نفتی به نکته مهمی اشاره کرده است.او در این گفت وگو تصریح کرده است که صنعت نفت ایران در دوره جدید وزارت زنگنه باید منتظر جهانی شدن صنعت نفت باشد...

مجید بوجار زاده ، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران

۲۹ مرداد ۱۳۹۲ ۱۷:۵۲
کد خبر: 13653
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM