درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۶ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Wed, November 14, 2018 | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۴:۲۷
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

صنعت نفت در انتظار شیخ الوزرا
ایران پترو - مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در دولتهای هفتم و هشتم انقلاب اسلامی ایران بوده اند . در شروع تصدی ایشان بر وزارت نفت ، این وزارتخانه در چند بعد دچار مشکلاتی بود که می توان به مهمترین آن اشاره کرد :


- وجود سیستم مدیریتی سنتی و منقضی شده در صنعت نفت نه از جانب نیروی انسانی بلکه از بعد مدل مدیریتی
- عدم ثبات و افزایش تولید نفت خام و گاز طبیعی در سال های قبل از تصدی ایشان بر وزارت نفت.
- نبود الگوهای مناسب قراردادهای سرمایه گذاری جذاب برای پیمانکاران و شرکتهای چند ملیتی نفتی جهت حضور در پروژه های اصلی بالادستی نفت و گاز .
- عدم به روز رسانی مدیران و کارشناسان صنعت نفت به تکنولوژی های صنعت نفت و کاهش آموزش نیروی انسانی متخصص .
- نبود دیپلماسی انرژی مؤثر در وزارت نفت جهت بهره برداری از توان این وزارتخانه به نفع دولت و سیاستهای بین المللی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازوی اصلی و قوی چانه زنی بین المللی.

البته مسائل فوق دلایلی داشت ، با توجه یه گذشت حدود بیست سال از تاریخ انقلاب اسلامی ایران فضای بسیار سنگین و بسته ای در وزارت نفت ایران تشکیل شده بود که نتیجه عوامل مهمی چون وقوع انقلاب اسلامی ایران و شرایط قبل و بعد از آن و وقفه حاصل از آن بر توسعه پروژه های تولیدی صنعت نفت کشور و تغییر بافت مدیریتی بر اثر تغییر رژیم طاغوت به انقلاب اسلامی ایران و همچنین بروز جنگ تحمیلی که علاوه بر ضربات سنگین که این جنگ فرسایشی بر صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت داشت و جایگاه ایران در محافل بین المللی انرژی ( اوپک ) خدشه دار کرده بود ، از طرفی توان دولت سازندگی هم بیشتر بر احیاء مجدد صنایع نفتی آسیب دیده در جنگ تحمیلی خصوصاً در استانهای خوزستان ، ایلام ، کرمانشاه و حوزه خلیج فارس متمرکز گردیده بود .

بر اساس این توضیحات ، بخشی نگری ،فقدان نگرش کلان یاسیستماتیک، تداخلات سلیقه ای مدیریت¬ها ، موازی کاری¬های بیش از حد در زیر مجموعه های وزارت نفت ، کمبود تفکر و راهکارهای خلاقانه در وزارت نفت ایجاد گردیده بود .

با حضور مهندس زنگنه در وزارت نفت بلافاصله با تشکیل شرکتهای تخصصی نظیر شرکت مهندسی و توسعه نفت و متمرکز کردن فعالیتهای اصلی مجموعه وزارت نفت برای توسعه پروژه های بالادستی و همچنین مطالعه و اجراء پروژه های دست نخورده مثل شناسایی لایه های نفتی و میادین نفت و گاز حوزه دریایی خزر که منجر به تأسیس شرکت نفت خزر و شرکت حفاری شمال گردید نسبت به مذاکره و رایزنی با شرکتهای بزرگ نفتی چند ملیتی نظیر Shell TOTAL، , ENI, Repsol, Sinopec, CNPC ,INPEX. PETRONAS ,STATOIL ..... اقدام و به شناساندن پرواژه های اصلی نفت و گاز کشور به متقاضیان اقدام گردید .

در این شرایط می بایستی به معرفی یک مدل قراردادی سرمایه گذاری بین المللی جذاب اقدام می شد که بعد از بررسی های لازم و رایزنی های شخص وزیر نفت وقت آقای مهندس زنگنه با دولت و مجلس مدل قراردادی Buy Back یا بیع متقابل که تا امروز هم این مدل قرارداد برای سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت استفاده می گردد ایجاد گردید .

از جمله قراردادهایی که در بخش بالادستی صنعت نفت در دوره وزارت ایشان به روش بیع متقابل باشرکتهای چند میلیتی و خارجی منعقد و اجرا و به بهره برداری رسید می توان به پروژه های توسعه میادین نـفت سنگین سروش و نوروز ، بلال ، درود ، نـصرت ، سلمان ، فروزان و اسفندیار ، طرح آماک ، منصوری تابناک – توسعه فازهای 1 تا 5 پارس جنوبی – توسعه فازهای 1 و 2 میدان نفتی دارخوین و همچنین تهیه MDP میدان های اصلی نفت و گاز نظیر آذر و چنگوله ، آزادگان شمالی و جنوبی ، یادآوران ، میدان گازی کیش و .... اشاره کرد .

در قراردادهای فوق نسبت به انتقال تکنولوژی ، آموزش نیروی انسانی در وزارت نفت و استفاده از توان پیمانکاران و تولیدکنندگان داخلی به میزان 51% سهم ایرانی که در قرارداد لحاظ می گردید ،که نتیجه آن را امروز می توان در کنترل پروژه توسط مدیران و کارشناسان وزارت نفت و همچنین توان اجرای پروژه های بالادستی نفت توسط پیمانکاران داخلی صنعت نفت در شرایط تحریم مشاهده کرد . ( شرکتهای پیمانکار بخش خصوصی و زیر مجموعه وزارت نفت مثل تأسیسات دریایی ، پتروپارس ، پتروایران ، اویک ) که در زمان ایشان برای همکاری با پیمانکاران خارجی ایجاد شدند) از طرفی در بعد بین المللی با توجه باینکه قراردادهای میلیارد دلاری پیمانکاران درجه اول اروپایی و بین المللی با وزارت نفت منعقد گردیده بود به دلیل اینکه این شرکتها سرمایه گذاری کلان در خاک ایران انجام داده بودند به واسطه مجموعه ملاقاتها ، رفت و آمدها ، مذاکرات و معاملات در سطوح مختلف مسئولین کشور با مقامات هم طراز از سایر کشورها ، این دیپلماسی موفق تأثیر خود را بر روابط مثبت دولت کشور این شرکتها با جمهوری اسلامی ایران کاملاً مشهود نمود و علاوه بر سطح تبادلات فی مابین در کشور در حوزه انرژی حاشیه امنی را برای شرکتهای بخش خصوصی برای اخذ نمایندگی¬های تولیدات درجه یک کارخانجات اروپایی برای تأمین کالاهای مورد نیاز وزارت نفت نظیر لوله ، شیرآلات واتصالات ، پمپ ، توربین و ... ایجاد کرده بود و در نظر اتحادیه اروپا کشور ایران و وزارت نفت را به عنوان یک فضای امن و با ثبات برای هر گونه همکاری شناخت.

به همین سبب این شرایط باعث شده بود که نمایشگاه بین المللی نفت ، گاز و پتروشیمی ایران سالانه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برپا شود و شرکتهای چند ملیتی نفتی ، کارخانجات بزرگ اروپایی ، آمریکایی ، آسیایی و تولید کننده کالاهای مرتبط با این صنعت در تهران حضور به هم رسانند و این نمایشگاه جزو مهم ترین نمایشگاههای تخصصی صنعت نفت در جهان شناخته شود .

همین ارتباطات ، رفت و آمدها ، سرمایه گذاریها ، ارتباطات تجاری ، پژوهشی ، تکنولوژی و ... باعث شد که معاملات ایران با کشورهای تأثیرگذار اروپایی مثل انگلستان ، هلند ، فرانسه، آلمان ،اسپانیا ، ایتالیا و... به سطح قابل قبولی برسد که همه نتیجه تفکر سیاسی صحیح همراه با دید منطقی اقتصادی و ارتباط صحیح بین المللی جناب آقای مهندس زنگنه در دوره تصدی ایشان بر وزارت نفت بود .

لذا دور از انصاف است ، عملکرد این شخصیت تأثیرگذار بر صنعت نفت کشور را که تحول و توسعه این صنعت را در دوره بعد از انقلاب اسلامی باعث گردید را کمرنگ جلوه کنیم و در شرایط کنونی که تحریمهای شدید بین المللی علیه صنعت نفت و گاز ایران اعمال گردیده و عدم ثبات و فـقدان تـصمیم گیری متحد و منسجم در مدیریت کلان وزارت نفت و شرکتهای تابعه می تواند فاجعه به بار بیاورد عملکرد ایشان را زیر سؤال ببریم .

بنابراین منطقی به نظر می رسد که اقشار مرتبط با وزارت نفت از جمله مدیران ، کارشناسان وزارت نفت ، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران هیئت دولت یازدهم با حمایت کافی از جناب آقای مهندس بیژن نامدار زنگنه زمینه حضور ایشان در وزارت نفت رافراهم نمایند تا انشاء اله ایشان با حمایت کافی این عزیزان و همچنین بهره گیری از توان اجرائی و شم سیاسی بین المللی خود نسبت به ایجاد ثبات و پیشرفت در وضع موجود این وزارتخانه در شرایط خطیر و حساس این وزارتخانه مهم چه در بعد داخلی و چه در بعد بین المللی اقدامات سازنده خود را اعمال نمایند .


ومن اله التوفیق – آرمان علمایی – کارشناس ارشد روابط بین الملل

۲۲ مرداد ۱۳۹۲ ۱۸:۳۳
کد خبر: 13570
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM