درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۶ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Wed, November 14, 2018 | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۳
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

زنگنه، مشعل صنعت نفت را فروزان می کند
ایران پترو - برخورداری از ذخایر غنی نفت وگاز امروز به یکی از برگ های برنده در دنیا و البته مبادلات اقتصادی و سیاسی تبدیل شده است،کشورهایی که از این موهبت برخوردارند هم از قدرت چانه زنی بالایی در سطح جهانی برخوردارند و هم با اتکا به این منابع رونق اقتصادشان را دو چندان می کنند. مهندس بیژن زنگنه وزیر پیشنهادی نفت دولت یازدهم، نیز با نگاه به این مساله و اشرافی که به صنعت نفت دارد، علاوه بر برنامه کوتاه مدت خود در برنامه بلند مدت نیز نقشه راه این صنعت را در 4 سال دولت یازدهم نشان می دهد.

فرصت 12 ساله برای دست یابی به اهداف سند چشم انداز نفت


براساس سند چشم انداز و افق 20 ساله صنعت نفت، ایران باید جایگاه اول فناوری در منطقه، جایگاه دوم تولید نفت در اوپک، جایگاه سوم تولید گاز در جهان و جایگاه اول منطقه در تولید ارزش افزوده زنجیره نفت وگاز و تولید فراورده های پتروشیمایی را کسب کرده و به یکی از مراکز اصلی تجارت نفت وگاز در منطقه تبدیل شود.


امروز معادلات بازی در بازار جهانی به منابع انرژی بستگی دارد، رقابت گسترده در میان کشورهای منطقه برای به دست آوردن سهم بیشتری از بازار جهانی انرژی و نقش آفرینی بیشتر در این بازار باعث شده است تا فرصت ها در این میان مانند طلا گران بها باشند. کشورهای همسایه ایران طی سال های اخیر به دلیل نداشتن محدودیت هایی که غرب علیه ایران اعمال کرده، توانسته اند سهم خود را از بازار جهانی انرژی افزایش داده و سرمایه گذاری های کلانی را نیز در این عرصه انجام دهند، این در حالی است که ایران راه دشواری را برای دست یابی به اهداف سند چشم انداز 20 ساله صنعت نفت پیش رو دارد، این مساله زمانی بیشتر نمایان می شود که همچنان تحریم های گسترده علیه صنعت نفت اعمال می شود، قوانین دست وپاگیر باعث شده تا جذب منایع مالی برای توسعه این صنعت چندان روان نباشد، اما باید به این مساله توجه داشت که تنها 12 سال برای دست یابی به اهداف این برنامه زمان داریم، امروز زمان برای صنعت نفت مانند کیمایی است که نباید به راحتی آن را از دست داد، بنابراین اهدافی که مهندس زنگنه در برنامه بلند مدت خود برای صنعت نفت در دولت یازدهم در نظر گرفته نه تنها بلندپروزانه نیست بلکه می توان با تعیین یک برنامه زمانی 4 ساله فاصله ای که امروز میان ایران و سایر رقبایش در بازار جهانی انرژی وجود دارد، را کاهش داد.


خلاقیت و ریسک پذیری معقول


توجه به نیروی انسانی، خلاقیت و ارتقاء سازمانی در مجموعه صنعت نفت امروز به یکی از اصول کارآمدی هر مجموعه سازمانی¬در دنیا تبدیل شده است، مساله ای که در برنامه بلندمدت هم به آن تاکید شده است. در واقع توجه به ارزش¬های سازمانی که بر خلاقیت، کارآفرینی و ابتکار، روزآمدی در سطح منطقه و جهان، سرآمدی و بالندگی سازمانی در سطح کشور و منطقه، پویایی وکارآمدی سازمان و وفاداری و تعلق سازمانی همگی به دنبال ارتقاء جایگاه نیروی انسانی در این صنعت است. این مساله از چنان اهمیتی برخوردار است که ایجاد انگیزه در نیروی انسانی باعث می شود تا دلبستگی نیروها به مجموعه ای که در آن فعالیت می کنند افزایش یافته و از روزمرگی و بی انگیزگی پرهیز کنند.
قرار دادن خلاقیت، کارآفرینی و ابتکار به عنوان یکی از اصول اساسی در صنعت نفت این پیام را به مدیران صنعت نفت می دهد که از هیچ فرصتی برای به روز آمد کردن مجموعه خود فروگذار نکنند، اما در کنار این مساله مهندس زنگنه با تاکید بر اجرای قانون و قدم برداشتن مبتنی بر مجوزهای دولتی و جستجو راه هایی برای جذب بیشتر سرمایه های خارجی، تصریح می کند:" خلاقیت و به کار گیری در مجموعه مدیریت صنعت نفت باید با خلاقیت و سخت کوشی و صرفاً با اخذ مجوزهایی از دولت و مجلس،‌ حرکتی عظیم را برای توسعه این صنعت، بدون تعهدات متعارف دولت و بانک مرکزی، با جذب منابع مالی از خارج از کشور تدارک ببینند." این مساله باعث می شود تا مدیران با کشف فرصت ها، روش ها و زمینه های جدید کار و ریسک پذیری معقول، تهدیدها را به فرصت های بی شمار در این صنعت تبدیل کنند.

 

حفظ جایگاه ایران مستلزم تعامل با جهان

 

به روز بودن صنعت نفت و استفاده از آخرین فناوری ها با اتکا به نیروهای نخبه و جذب بیشتر سرمایه امروز نه یک انتخاب بلکه یک الزام برای صنعت نفت است. در واقع روزآمد ساختن صنعت نفت، همه ابعاد وجودی این صنعت را در بر می گیرد و باید چون روح واحد بر همه اجزای کالبد آن جاری شود.
این مساله هم مستلزم اعتقاد راسخ تمام مجموعه این صنعت به روز آمدی نفت است. اما روز آمدی صنعت نفت ایران برای حفظ جایگاه اش در بازار جهانی انرژی بدون تعامل با جهان و نیز رقابت با شرکت های نفتی مشابه در سطح جهان قادر به حفظ جایگاه خود نخواهد بود .
از جمله محورهایی که مهندس زنگنه در برنامه بلندمدت خود به آن اشاره کرده و پیام مثبتی را به بازار جهانی و سرمایه گذاران نفتی که ایران برای آن ها همچنان از جذابیت بالایی برای سرمایه گذاری برخوردار است، می دهد؛ این است که او تلاش برای روزآمدی را تلاش برای ماندگاری می داند، به نحوی که آشکارا می توان دریافت انزوا طلبی و عدم تعامل با جهان و فناوری آن، به افزایش روزافزون فاصله بین صنعت نفت ایران و دیگران منجر می شود و حاصلی نیز جز اتلاف منابع ملی، بهره وری پایین و رو به کاهش و افتادن به چرخه ناتوانی روزافزون نخواهد داشت.
تحقق این موارد نیز مستلزم اصلاح نظام ها و روش های مورد عمل، اصلاح ساختار عملیاتی و سازماندهی کار، نظام اجرایی مناسب برای اجرای طرح های صنعت نفت، استفاده از فناوری پیشرفته و فراهم ساختن زمینه جذب این فناوری و ارتقای فناوری ملی، توجه به سرمایه گذاری به موقع و کافی برای ظرفیت سازی و تولید، ارتقای مدیریت و منابع انسانی است که باید مورد توجه عمیق و جدی قرار گیرد.
به این ترتیب تعامل و برون گرایی و پرهیز از زندگی جزیره ای، همکاری با رقبا در عین رقابت، دسترسی به فناوری پیشرفته در عین تلاش برای ارتقای فناوری ملی،ارتقای مدیریت و توسعه منابع انسانی در تراز منطقه ای و سپس جهانی، تاکید بر عملکرد واحدها در قالب بنگاه های اقتصادی با تاکید بر حداکثر عدم تمرکز و توجه به مسوولیت های اجتماعی بنگاه ها از جمله موارد مهمی است که مهندس زنگنه در بحث روزآمدی صنعت نفت به آن تاکید کرده و می توان انتظار داشت در دوران تصدی وزارت وی در دولت یازدهم شاهد پویایی قابل توجهی در این بخش ها شویم.


رضایت مندی کارکنان و نیکنامی سازمان


تحقق سرآمدی و بالندگی سازمانی در سطح کشور و منطقه، در این برنامه با اهدافی مانند استقبال از رقابت در عرصه کار و تلاش، خود را قابل ارزیابی و مقایسه کردن با دیگران، ایجاد امید برای آینده و تلاش برای پیشرفت و توسعه در حد شایسته نام ایران، همراه با ترسیم روشن و قابل درک چشم انداز آینده صنعت به نحوی که صنعت نفت در منطقه سرآمد باشد، قابلیت عملی می یابد.
در این برنامه که به تمام زوایای توسعه صنعت نفت از جذب سرمایه گذاری تا تشویق مدیران به خلاقیت برای جذب بیشتر منابع مالی و نوآوری پرداخته شده، پویایی و کارآمدی سازمان نیز مغفول نمانده است، برای تحقق این امر هم دمیدن مستمر روح حرکت و پویایی در مجموعه، تلاش مداوم و خستگی ناپذیر برای نیل به اهداف سازمان، نگاه همواره به آینده¬و قانع¬نشدن صرف به افتخارات گذشته،وفاداری و تعلق سازمانی و نیز توجه به ارزش¬های سازمان، داشتن فرصت های مناسب و برابر، رضایتمندی کارکنان و نیکنامی آن هم در دوران وزارت مهندس زنگنه مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 

پویایی صنعت نفت در 4 سال آینده

 

راهبردهای پیشنهادی مهندس زنگنه برای تصدی وزارت نفت دولت یازدهم که با تاکید بر تحقق اهداف سند چشم انداز، برنامه پنجم توسعه و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است در 29 بخش خلاصه شده است، از تغییر رویکرد از صادرات نفت خام به صادرات فرآورده های با ارزش افزوده تا حمایت از سرمایه گذاری های مشترک، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، استفاده از توانمندی های داخل، تعامل سازنده با مجلس شورای اسلامی و نهادهای نظارتی و توسعه صنایع پایین دست با منابع مالی بخش خصوصی همگی حاکی از عزم جدی وزیر نفت برای پویایی این صنعت در 4 سال آینده دارد. مهم ترین پیامی که این برنامه برای فعالان این عرصه از سرمایه گذاران داخلی و خارجی گرفته تا مدیران و نیروی انسانی شاغل در صنعت این است که آغوش صنعت نفت برای سرعت بخشیدن به رشد و توسعه این صنعت برای عقب نماندن از رقبای منطقه و افزایش سهم ایران از بازارهای جهانی باز است و سرمایه گذاران خارجی بدون هیچ دغدغه و نگرانی از تحریم ها می توانند سرمایه های خود را در این صنعت سرمایه گذاری کنند.
اگرچه دست یافتن به برنامه های بلندمدت با توجه به شرایط فعلی حاکم بر صنعت نفت و اعمال تحریم های سخت گیرانه کار آسانی نیست اما با توجه به سابقه وزارت مهندس زنگنه و کارنامه تصدی وزارت وی در دولت های هفتم و هشتم به نظر می رسد روزهای خوبی در انتظار صنعت نفت ایران است.

نویسنده: پوریا نعمتی

۱۷ مرداد ۱۳۹۲ ۱۵:۴۰
کد خبر: 13521
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM