درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۶ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Wed, November 14, 2018 | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۵:۰۷
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

جکت غرق شده فاز ۱۳ پارس جنوبی بازیابی شد / بازیابی 6 ماهه صرفه اقتصادی داشت؟
ایران پترو - در حالی که در زمان غرق شدن جکت فاز 13 پارس جنوبی مسوولان نفتی وعده دادند حداکثر این جکت ظرف سه ماه بازیابی می شود چرا که در غیر این صورت بازیابی ، مقرون به صرفه نخواهد بود، مدیرعامل شرکت صدرا با اشاره به بازیابی این جکت در مدت حدود ۶ ماه گفت: این جکت چهارشنبه هفته گذشته در محل جدید مستقر و نصب شد.

به گزارش ایران پترو به نقل از فارس  مهدی اعتصام امروز در یک نشست خبری با اشاره به بازیابی جکت غرق شده فاز 13 که در تاریخ ۱۰بهمن ۹۱ رخ داد، گفت: براساس اطلاعاتی که در آن تاریخ بدست آوردیم، لغزندگی بستر دریا موجب شد، تا این جکت در آب‌های خلیج فارس غرق شود.

مدیرعامل شرکت صدرا ادامه داد: از آن تاریخ تا 23 بهمن ماه تیم‌های غواصی و کارشناسان ما آماده بازیابی این جکت بودند به طوری که بارها به محل غرق جکت نیرو فرستادیم، اما به دلیل بدی آب و هوا نتوانستیم، تا جکت را خارج کنیم.

وی با اشاره به اینکه مکان جدیدی برای نصب این جکت توسط کارفرما به ما ابلاغ شد، گفت: در فاز 13 عملا یک جکت اصلی و یک جکت فرعی داشتیم که جکت اصلی قبلا نصب شده بود و جکت که غرق شد، یک جکت فرعی بود.

اعتصام ادامه داد: پس از ارزیابی‌های اولیه به این نتیجه رسیدیم که جکت غرق شده به هیچ عنوان آسیب جدی ندیده و می‌‌توان عملیات بازیابی و ریکاروری را روی آن انجام داد.

مدیرعامل شرکت صدرا تصریح کرد: با همکاری کار فرما و متخصصان شرکت صدرا به این جمع‌بندی رسیدیم که 10 روز زمان برای عملیات ریکاوری و بازیابی این جکت نیاز است، از این رو از تاریخ 9 خرداد ماه تا تاریخ 9 تیرماه هم عملیات بازیابی ریکاوری انجام شد و هم توانستیم جکت را از حالت غرق شده به حالت ایستاده بیاوریم به همین دلیل در اولین قدم عملیات ریکاوری با موفقیت انجام شد اما به دلیل بدی آب و هوا نتوانستیم این جکت را در بستر دریا محکم کنیم به همین دلیل عملیات محکم کردن پایه‌های جکت در بستر دریا در چهارشنبه هفته گذشته با موفقیت انجام شد و هم‌اکنون این جکت آماده نصب تجهیزات حفاری به منظور حفاری چاه‌های فاز 13 است.

اعتصام افزود: تجهیزات حفاری فاز 13 نیز در هفته‌های آینده به ایران می‌رسد و کار حفاری به زودی انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت صدرا با اشاره به اینکه شرکت‌های خارجی به ما فشار می‌آوردند و اعلام می‌کردند که خارج کردن این جکت و تعمیر آن باید توسط شرکت‌های خارجی صورت گیرد، خاطرنشان کرد: اما تمام فعالیت‌های ریکاوری و عمود‌سازی جکت توسط متخصصان شرکت صدرا انجام شد و هیچ گونه دخالتی از سوی شرکت‌های خارجی در این زمینه انجام نشد.

مدیرعامل شرکت صدرا افزود: عملا از مدت غرق شدن این جکت تا خروج آن و نصب در محل جدید حدود 6 ماه زمان برد، ولی توانستیم در این مدت جکت‌های فاز‌های 17 و 18 و فاز 22، 23 و 24 را نصب کنیم که این اقدام ما موجب نشد، تا در زمان‌بندی اولیه تأخیری صورت پذیرد.

اعتصام افزود: به طور کلی حادثه غرق شدن جکت در عملیات توسعه فاز 13 نیز خللی وارد نکرد، زیرا نصب جکت غرق شده همزمان با عملیات حفاری چاه‌های این فاز شد.وی در پایان با اشاره به میزان خسارت که بر این جکت ایجاد شده است، گفت: خوشبختانه جکت از نظر فنی سالم بود و تنها هزینه‌ای که برای شرکت در برداشت هزینه انجام دوباره فرآیند نصب جکت در بستر جدید بوده است که با هماهنگی شرکت بیمه این هزینه نیز پرداخت می‌شود.

۷ مرداد ۱۳۹۲ ۱۵:۲۰
کد خبر: 13420
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM