درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۵ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Tue, November 13, 2018 | سه شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۷ | ۲۲:۳۱
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

آنکتاد گزارش داد: رشد 17 درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران
ایران پترو - جمهوری اسلامی ایران در سال 2012 میلادی پس از کشور هند ، دومین کشور جذب کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جنوب آسیا بود. میزان جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی ایران در سال 2012 با 17 درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن به پنج میلیارد دلار رسید که یک رشد تاریخی محسوب می شود.

به گزارش ایران پترو، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل ( UNCTAD) در گزارش جهانی سرمایه گذاری خارجی ( WIR 2013 ) که به تازگی منتشرکرده ، اعلام کرد: میزان جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی کشور هند در سال 2012 میلادی با 29 درصد کاهش به 26 میلیارد دلار رسید.

اقتصاد هند آرام ترین رشد خود در یک دهه را در سال 2012 تجربه کرد که با مخاطراتی مرتبط با تورم بالا، درگیر بود و این امر به اعتماد سرمایه گذاران لطمه زد.

براساس این گزارش، بنگلادش نیز در سال 2012 میلادی شاهد کاهش 13 درصدی جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی بود و یک میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرد که در مقام سوم پس از ایران قرار گرفت.

در این گزارش آمده است؛ مسیر به سوی بهبود سرمایه گذاری مستقیم خارجی ناهموار است و میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهان در سال 2012 با 18 درصد کاهش نسبت به سال قبل از آن یک تریلیون و 350 میلیارد دلار بوده است.

دوره بهبود وضعیت اقتصاد جهان بیشتر از آنچه انتظار می رفت، به طول خواهد انجامید که دلیل عمده آن شکنندگی اقتصاد جهانی و بی ثباتی سیاستگذاری است.

آنکتاد در این گزارش پیش بینی کرد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2013 نزدیک سطح آن در سال 2012 و در سطح کمی بالاتر تا یک تریلیون و 450 میلیارد دلار باشد.

از آنجا که سرمایه گذاران در میان مدت اعتماد خود را باز می یابند، انتظار می رود جریان سرمایه در سال 2014 به سطح یک تریلیون و 600 میلیارد دلار و در سال 2015 به یک تریلیون و800 میلیارد دلار برسد.

اگر چه این سناریو رشد با ریسک چشمگیری همراه است، کشورهای در حال توسعه در راس این مخاطرات قرار دارند.

کشورهای درحال توسعه در سال 2012 برای نخستین بار با جذب 52 درصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی، از کشورهای توسعه یافته پیشی گرفتند.

این امر تا حدودی به این دلیل بود که بیشترین کاهش جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورهای توسعه یافته اتفاق افتاد که اکنون فقط 42 درصد جریان سرمایه جهان را در اختیار دارند.

تقریبا یک سوم سرمایه گذاری مستقیم خارجی را اقتصادهای در حال توسعه ایجاد کرده اند و سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این کشورها روند یکنواخت صعودی دارد.

در سال 2012، از میان 38 کشور توسعه یافته جهان، 22 کشور کاهش جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی را تجربه کرد که در مجموع به افت کلی 23 درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی منتهی شده است.

جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در مناطق در حال توسعه جهان شاهد کاهش کلی اندک در سال 2012 بوده ،اما نقاط درخشانی نیز وجود داشته است.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آفریقا با پنج درصد افزایش در سال 2012 به 50 میلیارد دلار رسید. این رشد تا حدودی ناشی از جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در صنایع بوده ، اما سرمایه گذاری در تولیدات کارخانه ای مصرفی و خدمات نیز در حال گسترش است.

جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی به در کشورهای در حال توسعه آسیا نیز با هفت درصد کاهش به 407 میلیارد دلار رسیده است ، اما همچنان در سطح بالایی قرار دارد.

 

معاون اول رئیس جمهوری: رشد 143درصدی جذب سرمایه گزاری خارجی طی 6 سال

 

این گزارش حاکی است که محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری عصر شنبه با حضور در مراسم «اعلان رسمی گزارش سرمایه گزاری خارجی جمهوری اسلامی ایران» در جمع استانداران، سفرا و سرمایه گزاران داخلی و خارجی با اشاره به چالش هایی که آمریکا در هشت سال گذشته در داخل و خارج در ارتباط با جمهوری اسلامی مواجه شد گفت: با تمام شدن دولت دهم، آمریکایی ها نفس راحتی می کشند.

 وی افزود: دولت های نهم و دهم نسبت به دولت های گذشته موفق تر عمل کرده اند که دستاوردهای آن در عرصه های مختف به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

وی از اقدامات غیرمنطقی برخی افراد و جریان ها در داخل کشور برای تضعیف دولت انتقاد کرد و ادامه داد: هیچ دولتی به اندازه دولت احمدی نژاد از سوی افراد مختلف در داخل و خارج اینقدر توهین نشنید.

رحیمی تفکرات احمدی نژاد را برای آمریکایی ها حتی در داخل این کشور چالش برانگیز عنوان کرد و گفت: محمود احمدی نژاد همواره رئیس جمهوری محبوب ملت ایران و دیگر ملت های جهان باقی خواهد ماند چرا که در برابر زیاده خواهی های آمریکا ایستاد و در سخت ترین شرایط از آرمان های نظام جمهوری اسلامی ایران دفاع کرد.

وی با اشاره به رو به اتمام بودن دولت دهم گفت: امروز آمریکاییها نفس راحتی می کشند که دولت احمدی نژاد به اتمام رسید، آنها اعلام کرده اند تفکرات احمدی نژاد در داخل آمریکا نیز چالش برانگیز بوده است.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به اقداماتی که وزیر امور اقتصادی و دارایی در دوران تصدی این وزارتخانه انجام داده، گفت: یکی از اقداماتی که در زمان سید شمس الدین حسینی وزیرکنونی اقتصاد و دارایی صورت گرفت بحث اجرایی کردن قانون هدفمندی یارانه ها بود که وی توانست به رغم تحریم های متعدد غرب، آنرا با موفقیت عملیاتی کند.

رحیمی، اقدامات وزیر امور اقتصادی و دارایی در زمینه اجرای اصل 44 قانون اساسی و همچنین اجرایی کردن قوانین مالیاتی را مثبت ارزیابی و حسینی را از موفق ترین وزرای اقتصاد و دارایی تاریخ انقلاب عنوان کرد.

وی،همچنین از بهروز علیشیری معاون وزیر و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران که توانست در جذب سرمایه گزاری خارجی در شرایط اعمال تحریم علیه کشورمان موفق عمل کند، قدردانی کرد.

معاون اول رئیس جمهوری، رشد 143درصدی جذب سرمایه گزاری خارجی در شش سال گذشته که پیش تر از سوی علیشیری اعلام شده بود را اقدامی بزرگ برای کمک به اقتصاد کشور در شرایط تحریم دانست و گفت: این موضوع نشان می دهد جمهوری اسلامی در همه زمینه ها قدرت جذب هزاران میلیارد دلار سرمایه گزاری خارجی را دارد.

در این مراسم که وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس کل سازمان سرمایه گزاری خارجی و کمک های اقتصادی و فنی ایران در آن حضور داشتند ، همچنین از برخی اقدامات ساختاری و انتشارات اخیر این سازمان در حوزه سرمایه گزاری خارجی رونمایی شد.

در این مراسم همچنین از مدیران برتر کشور در حوزه جذب سرمایه گزاری خارجی، از مدیران شرکت های سرمایه پذیر منتخب دربخش نفت و از سفرای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور نیز با اهدای لوح تقدیر شد.

 

سرمایه گذاری خارجی 7 سال اخیر ، دو برابر 27 سال گذشته

 

این گزارش می افزاید، سیدشمس الدین حسینی ، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز شنبه بعدازظهر در مراسم اعلان گزارش جهانی سرمایه گذاری خارجی ، گفت: میزان جذب سرمایه گذاری خارجی کشور در مدت هفت سال اخیر، دو برابر 27 سال گذشته و بیش از 25 میلیارد دلار بوده است.

 وی افزود: میزان جذب سرمایه گذاری خارجی در فاصله سال های 1357 تا 1384 ، 13 میلیارد دلار با تصویب 200 طرح بوده که این رقم در دوره زمانی 1384 تا بهار 1392 با تصویب 631 طرح به بیش از 25 میلیارد دلار رسیده است.

وی با بیان این که این میزان جذب سرمایه گذاری خارجی هنوز با ظرفیت های کشور فاصله زیادی دارد ، گفت: البته باید درنظر گرفت که اقتصاد جهانی از سال 2007 میلادی تاکنون با یک رکود فراگیر مواجه شده و جریان جابه جایی سرمایه گذاری مستقیم خارجی افت شدیدی داشته است.

به گفته ی وی ، به رغم این اتفاق جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران حدود 143 درصد رشد داشته است.

وی با بیان این که تحریم ها از سال 1385 به سمت سرمایه گذاری خارجی در ایران بوده است، گفت: نباید جریان ورود سرمایه گذاری خارجی به کشور و تحولات آن را مستقل و منفک از سایر بخش های اقتصادی دانست.

حسینی گفت: اقتصاد ایران در چند سال گذشته وارد اصلاحات بنیادی شده و تغییر و تفسیر نهادی در اقتصاد ایران ایجاد شده است.

وی ضمن اشاره به تصویب و ابلاغ قانون سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی گفت : برای عملیاتی کردن این قانون 54 ایین نامه و دستورالعمل تدوین شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در خصوص بازار سرمایه کشور گفت: تعداد کد سهامداری در ابتدای دولت نهم 4 میلیون و 300 هزار کد بود که این رقم هم اکنون به 7 میلیون و 200 هزار کد بالغ شده و این نشانگر ایجاد محیط های سرمایه گذاری جذاب برای افراد حقیقی و حقوقی در بورس کشور است.

وی ادامه داد: هرچند نوساناتی در برخی از بازارها ایجاد شد و جذابیت هایی را برای سرمایه گذاران فراهم کرد، اما این امر زودگذر بوده و امیدواریم با افزایش شفافیت در اقتصاد این مشکل نیز رفع شود.

وی در پایان با اشاره به اهتمام دولت برای اجرای طرح تحول اقتصادی گفت: هرچند اقدام های مناسبی در راستای هدفمندسازی یارانه ها انجام شده است، اما از متوقف شدن مراحل تکمیلی هدفمندسازی یارانه ها احساس نگرانی می کنم.

 

رشد 142 درصدی سرمایه گذاری خارجی طی 5 سال

 

بر اساس این گزارش، بهروز علیشیری، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، در مراسم اعلام و انتشار رسمی گزارش جهانی سرمایه گذاری سال 2012 کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد (UNCTAD) با بیان اینکه  جمهوری اسلامی ایران رشد 142 درصدی سرمایه گذاری خارجی را طی 5 سال (20012-2007)داشته است ، گفت: در حالی که طی سال گذشته (2012) که غالب کشورهای جهان به دلیل ضعف در ساختارهای مالی جهانی، رشد ضعیف سرمایه گذاری خارجی در کشورهای توسعه یافته و اثر مخرب بی ثباتی سیاستهای کلی بر اعتماد‌ سرمایه‌گذاران، با روند کاهشی در میزان جذب سرمایه گذاریهای خارجی روبرو بودند، حفظ ثبات و  روند رشد پایدار سرمایه گذاری خارجی کشور بسیار حائز اهمیت است.

 

روند سرمایه‌گذاری خارجی در جهان

 

علیشیری در ادامه افزود :  حجم جریان ورودی  سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان در سال 2012 معادل 1.35 تریلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل از آن 18 درصد کاهش یافته است  به گونه ای که کشورهای توسعه یافته رشد منفی 32درصد، کشورهای در حال توسعه منفی 4 درصد و کشورهای در حال گذار منفی 9 درصد را در میزان جذب سرمایه گذاریهای خارجی تجربه نمودند و  منطقه جنوب آسیا که ایران در تقسیم بندی  آنکتاد در آن قرار دارد نیز رشد منفی 24 درصد را شاهد بود. و منطقه غرب آسیا منفی 4 درصد، آسیای میانه منفی 6 درصد و شرق آسیا نیز منفی 8 درصد را تجربه کردند .

علیشیری تاکید کرد: کشورهای توسعه یافته 561 میلیارد دلار ،در حال توسعه 703 میلیارد دلار ، در حال گذار 87 میلیارد دلار، سرمایه خارجی جذب نمودند.

وی افزود : در مناطق مختلف قاره آسیا نیز جنوب آسیا 33 میلیارد دلار ،غرب آسیا 47 میلیارد دلار و آسیای میانه 82 میلیارد دلار  سرمایه‌گذاری خارجی جذب کرده‌اند ،همچنین برای اولین بار سهم کشورهای در حال توسعه از جریان سرمایه گذاری خارجی جهانی از کشورهای توسعه یافته پیشی گرفت.

علیشیری در ادامه با اشاره به تاکید گزارش آنکتاد بر زنجیره‌های ارزش جهانی ،افزود: زنجیره های ارزش جهانی   مجموعه‌ای از عملیاتی است که بصورت متسلسل در مسیر ساخت و تولید محصول نهایی انجام می پذیرد. این فرآیند به خلق ارزش منجر شده  و در هر حلقه ارزش به محصول نهایی افزوده می‌گردد. این فرآیندها شامل فعالیتهایی نظیر طراحی، تولید، بازاریابی و توزیع محصول نهایی است که ممکن است شامل زنجیره‌های پی در پی یا شبکه‌های پیچیده در کشورهای گوناگون باشند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه  با بیان اینکه ایران یکی از 6 کشور جهان بود  که طی 4 سال گذشته رشد مستمر در افزایش میزان ورودی سرمایه خارجی داشته است ،افزود: برغم شرایط ویژه حاکم بر روابط اقتصادی و بین المللی کشور، ایران با ورود سرمایه گذاری خارجی به میزان 4 میلیارد و870 میلیون دلار توانست رشد 142 درصدی جذب سرمایه گذاری خارجی را نسبت به سال پایه  2007 محقق کند در صورتی که هیچکدام از کشورهای خاورمیانه دارای نرخ رشد مثبت مستمر نبوده و بعضی با نوسان شدید و گاهی منفی در جذب سرمایه گذاری خارجی مواجه بودند .

علیشیری ضمن اعلام کسب جایگاه چهارم  ایران در منطقه خاورمیانه از نظر حجم سرمایه گذاری خارجی ورودی و ارتقای دوپله ای رتبه ایران در جذب سرمایه‌گذاری خارجی در این منطقه نسبت به سال 2007، دستیابی به نرخ رشد 17 درصدی را از این جهت مهم دانست که غالب کشورهای منطقه و برخی همسایگان ایران رشد منفی را نسبت به سال قبل تجربه کردند.

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران در پاسخ به سوالی در خصوص حجم سرمایه گذاریهای خارجی جذب شده در بخشهای مختلف اقتصادی کشور، اظهار داشت: بخش معدن شامل بر نفت، گاز و صنایع معدنی با جذب 3.5  میلیارد دلار و اختصاص 76.46 درصد از کل حجم سرمایه های خارجی جذب شده در جایگاه نخست قرار گرفته و حوزه های خدمات و صنعت به ترتیب رتبه های دوم و سوم را  از کل حجم سرمایه های جذب شده در اختیار دارند.

علیشیری همچنین درخصوص سرمایه خارجی جذب شده در استانهای مختلف با بیان این که بر اساس طبقه بندی با احتساب نفت وگاز و بدون احتساب نفت وگاز، میزان جذب سرمایه گذاری خارجی در استانها متفاوت است،گفت:با سرمایه گذاری های خارجی انجام شده درحوزه نفت وگازکشور استان های نفت خیز مانند بوشهر و خوزستان به ترتیب با جذب یک میلیارد و 830  میلیون دلار و یک میلیارد و 780  میلیون دلار در رتبه های اول و دوم قرارگرفته اند و درطبقه بندی بدون نفت و گاز استانهای کرمان ،فارس و تهران در جایگاه اول تا سوم قرار دارند.

علیشیری در ادامه با اشاره به نقش مثبت سرمایه گذاری خارجی در اشتغالزایی  16 هزار نفری جوانان کشورمان  تاکید کرد: نتایج حاصل از بررسی تحلیلی پرسشنامه های تکمیل شده توسط 85 شرکت  از مجموع حدود 800 شرکت سرمایه پذیر نشان می دهد که در این نمونه آماری 98درصد اشتغال ایجاد شده در اختیار ایرانیها است و 58درصداز پرسنل واحدهای تحقیق و توسعه شرکتها نیز متخصصین ایرانی هستند، همچنین 10 درصد شرکت های سرمایه پذیر کشور بیش از 5/3 درصد کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس این گزارش ، از کل 85 شرکت مورد بررسی، در61 شرکت (حدود 71درصدکل جامعه آماری) انتقال تکنولوژی در انواع مختلف آن شامل تکنولوژی فرآیند ، محصول و سازمانی صورت پذیرفته است و 60درصد از کل دارائیهای این شرکتها از محل سرمایه با منشاء خارجی تأمین شده است.

علیشیری در ادامه با اشاره به فعالیت ها و اقدامات گسترده و متنوع سازمان سرمایه گذاری درسالهای گذشته و به ویژه سال 1391، حوزه های  سیاستگذاری و بستر سازی جذب سرمایه گذاری خارجی، بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع عمومی سرمایه‌گذاری، آمار و ثبت سرمایه گذاریهای خارجی، تشویق، فرصت یابی و بازاریابی،تصویر سازی و تدوین و طراحی بسته های تشویقی و برنامه های عملیاتی برای جذب سرمایه گذاران خارجی بالقوه را از جمله  فعالیتهای سازمان  ، در جهت جذب سرمایه گذاری خارجی اعلام کرد.

وی تدوین پیش نویس لایحه قانون مشارکت بخش عمومی- خصوصی  برای اولین بار در کشور و ارسال به مراجع ذیربط، تدوین وانتشار 5 جلد کتاب مرتبط با تأمین مالی و سرمایه گذاری خارجی در کشور، ایجاد کارگروه تخصصی رفع موانع سرمایه گذاری در استانهای کمتر توسعه یافته، تدوین سند راهبردی توسعه در استانهای محروم، انجام اقدامات ویژه و گسترده به منظور افزایش بهره وری و ارتقای سطح عملکرد و تقویت ساختار مراکز خدمات سرمایه گذاری در استانهای کمتر توسعه یافته را از دیگر اقدامات سازمان در قالب حوزه سیاستگذاری و بستر سازی جذب سرمایه گذاری خارجی برشمرد.

این مقام مسئول در ادامه مهم ترین اقدامات سازمان در حوزه بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع عمومی سرمایه‌گذاری را در قالب ایجاد و استقرار دبیرخانه اجرایی ماده 7 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی در سال  1391 بعنوان دبیرخانه متمرکز هیات نظارت بر مقررات زدایی و هیات رسیدگی موضوع تبصره های 4 و 2 ماده 7 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44، رسیدگی به 7 شکایت فعالین اقتصادی از وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی ملی در هیات رسیدگی از سال 89 الی 91، رسیدگی به بیش از 1100 شکایت از دستگاههای اجرایی استانی در ستاهای سرمایه گذاری استانی از سال 89 الی 91، برگزاری 96 نشست تخصصی در حوزه بهبود رتبه بین المللی کسب وکار کشور با 23 دستگاه اجرایی مرتبط با شاخصهای دهگانه و ارسال بیش از 900 فقره مکاتبه از سال 87 الی 90، برگزاری 21 نشست تخصصی با دستگاههای اجرایی در سال 1391 بمنظور استفاده از ظرفیت هیات مقررات زدایی در تسهیل، تسریع و شفاف سازی مقررات مرتبط با فعالیتهای سرمایه گذاری بطور عام و بهبود رتبه بین المللی کشور در رده بندی جهانی کسب و کار بطور خاص  عنوان کرد.

علیشیری  برگزاری 40 نشست و صدور و ابلاغ 12 مصوبه و تصمیم توسط هیأت نظارت بر مقررات زدایی را طی سه سال اخیر از اقدامات اساسی بمنظور رفع موانع و تسهیل سرمایه گذاری و صدور مجوز فعالیتهای اقتصادی در کشور دانست.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه با بیان اینکه در سال 1391 ،تعداد  15 جلسه هیات سرمایه گذاری خارجی  برگزار و 7 میلیارد دلار پروژه سرمایه گذاری  تصویب شد ،افزود : بررسی 141  مورد  طرح سرمایه گذاری خارجی به منظور رفع مشکلات ،برگزاری 10 دوره آموزشی تخصصی برای استانها ،بازدید از طرحهای سرمایه گذاری خارجی استانها  و اجرایی نمودن ماده 7 قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی و  مواد 16 تا 20 آیین‌نامه اجرایی آن به منظور تقویت و تجهیز مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی ایران از  سایر اقدامات می باشد.

علیشیری در ادامه ضمن  اشاره به عملکرد نمایندگان دستگاه های اجرائی در مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی، تصریح کرد : حضور 11 نماینده  دستگاه های اجرائی در مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی و 1401 مورد مشاوره به سرمایه گذاران خارجی و مذاکره  حضوری و تلفنی با متقاضیان جهت ارائه مشاوره ، راهنمائی، انجام هماهنگی  با دستگاههای اجرائی از دیگر دستاوردها و اقدامات مراکز خدمات سرمایه گذاری در سال 1391 می باشد.

 

میز خدمت سرمایه گذاری

 

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به راه اندازی میز خدمت  سازمان سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی برای اولین بار در کشور ،تصریح کرد : راهنمائی  و مشاوره به سرمایه گذاران داخلی  متقاضی  جذب سرمایه گذار خارجی، برگزاری و تشکیل جلسه با هیاتهای خارجی  به منظور  تشریح قوانین موجود در کشور برای سرمایه گذاران خارجی ،انجام هماهنگی و اقدامات لازم  با نمایندگان تام الاختیار مستقر در مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی ایران به منظور اخذ مجوزهای اولیه  مربوط به سرمایه گذاران خارجی ،هدایت  و هماهنگی  امور متقاضیان سرمایه گذاری در بهره مندی از  مشاوره های نمایندگان مستقر در مرکز جهت انتخاب محل طرح و احداث کارخانه  از اقدامات این حوزه بوده است.

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران همچنین به اقدامات تشویقی و بازاریابی سازمان سرمایه گذاری در قالب عملیات تصویرسازی کشور اشاره کرد و  افزود : برگزاری نشست سفرای 28 کشور سرمایه فرست دنیا با موضوع تشریح فضای سرمایه گذاری ایران  ، بررسی و معرفی 1492 طرح سرمایه گذاری خارجی به ارزش 113 میلیارد یورو با مطالعات اولیه مناسب در سایت فرصتها، برگزاری همایش تخصصی معرفی فرصتهای سرمایه گذاری ایران در چین ،برگزاری 7 نشست تخصصی با سرمایه گذاران و هیاتهای اقتصادی خارجی اعزامی از کشورهای فرانسه، یونان، اسپانیا، آفریقای جنوبی ، ایتالیا، قبرس و رومانی، همکاری و مشارکت در برگزاری 10همایش معرفی فرصتهای سرمایه گذاری در حوزه های تخصصی توسط سایر دستگاههای دولتی و خصوصی در داخل و خارج از کشور از اقدامات تشویقی سازمان بوده است.

علیشیری در عین حال خاطر نشان کرد : انتشار دومین گزارش بین المللی اقتصادی ایران با همکاری موسسه TBY  و ارائه قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی به 10 زبان مختلف دنیا از مهم ترین اقدامات سازمان سرمایه گذاری برای پیشبرد برنامه های کشور در ارائه تصویر مطلوب از فضای سرمایه گذاری ایران بوده است.

وی در ادامه  برگزاری جلسه مشترک با معاون اول محترم رئیس جمهور  با حضور 20 شرکت سرمایه گذاری خارجی درخصوص رفع مشکلات طرحهای سرمایه گذاری خارجی ، بررسی 443 طرح در حال اجرای سرمایه گذاری خارجی، 105 مورد بازدید از طرح های مصوب و شناسایی 137مورد مشکل اجرایی سرمایه گذاران خارجی و حل و فصل این مشکلات و موانع را از جمله اقدامات نظارتی و راهبری طرح های سرمایه گذاری خارجی در سازمان سرمایه گذاری برشمرد که به ایجاد اطمینان و جلب اعتماد بیشتر سرمایه گذاران خارجی نسبت به سیاست های حمایتی دولت و افزایش جذب سرمایه های خارجی منجر شده است.

علیشیری درادامه نهایی نمودن ساختار و تشکیلات سازمان سرمایه‌گذاری را در قالب یک آژانس تشویق تخصصی در حوزه سرمایه گذاری خارجی بر اساس بررسی وظایف و مطالعات تطبیقی آژانسهای سرمایه گذاری 7 کشور موفق و بررسی ده‌ها ارزیابی انجام شده روی سازمان‌های تشویق توسط نهادهای بین‌ا‌لمللی، و همچنین طراحی مشوقهای سرمایه‌گذاری بر پایه پرسشنامه ها و انجام مطالعات موردی تفضیلی بر روی بیش از 8 شرکت سرمایه پذیر فعال در کشور را، از اقدامات سازمان سرمایه گذاری در اجرای ماده 111 قانون برنامه پنجم بر شمرد.

در پایان این مراسم 5 جلد کتاب مرتبط با تأمین مالی  و سرمایه گذاری خارجی،با عناوین :هشت سال تلاش، تامین منابع مالی و سرمایه گذاری مستقیم خارجی(نهادها، ترتیبات و رویه ها)، تامین منابع مالی و سرمایه گذاری مستقیم خارجی(روشها، ابزارها و زیرساختها) ،راهنمای تشویق سرمایه گذاری (با تاکید بر اقدامات دیپلماتیک)، پرسشها و پاسخهای سرمایه گذاران خارجی در ایران  با حضور محمدرضا رحیمی معاول اول رییس جمهوری ، وزیر امور اقتصادی و دارایی   و مدیران اقتصادی کشور رونمایی شد.

بر پایه این گزارش ،رونمایی از سامانه ملی پنجره واحد خدمات سرمایه‌گذاری خارجی برای اولین بار در کشور  به منظور بهبود روند رسیدگی به درخواست سرمایه گذاران خارجی و ارائه خدمات دستگاههای اجرایی درخصوص صدور مجوزها به صورت برخط ،از جمله خدماتی  بود که سازمان سرمایه گذاری پس از اجرای موفق آزمایشی در استان آذربایجان شرقی با همکاری صمیمانه استاندار ی و رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی  آن استان به منظور راه اندازی در کل کشور ،آماده ارائه شد ه بود.

همچنین نسخه جدید پایگاه اینترنتی سازمان سرمایه گذاری با امکاناتی نظیر معرفی  قوانین و مقررات وهمچنین مشوق‌های سرمایه‌گذاری خارجی ،ظرفیتها، توانمندیها و جذابیتهای سرمایه‌گذاری خارجی ایران ، معرفی فرصتهای سرمایه گذاری با قابلیت انتخاب آنها توسط سرمایه‌گذاران خارجی و ارائه خدمات مشاوره‌ای به سرمایه‌گذاران خارجی و صاحبان پروژه ها برای بخش خصوصی  داخلی و خارجی در این مراسم رونمایی شد.

۹ تیر ۱۳۹۲ ۰۰:۰۰
کد خبر: 13258
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM