درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۸ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Fri, November 16, 2018 | جمعه، ۲۵ آبان ۱۳۹۷ | ۰۵:۱۱
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

ارتقای وجهه ایرانیان در عرصه بین الملل ، انتخاب یا الزام؟

ایران پترو - سید حسن حسینی*: ارتقای وجهه بین المللی ایرانیان در رقابتهای اخیر انتخابات ریاست جمهوری مورد درخواست  مردم  بود که مورد توجه دکتر روحانی رییس جمهور منتخب قرار گرفت .

آیا ارتقای وجهه ایرانیان در عرصه بین الملل ، انتخاب یا الزام است؟پاسخ  این است که آن یک الزام برای همه گروههای جناحی است تا همیشه ضمن ارایه تصویر مثبت از یک  ایرانی در هر جای دنیا بتوانند ایرانی که مظهر تمدن، غیرت و ایستادگی و در عین حال متحد  به چهره جهانیان به نمایش بگذارد و در این عرصه لازم است فارغ از تنوعات  جناحی و حزبی فقط به منافع ملی کشور توجه شود تا ایران بتواند به توسعه اقتصادی نایل شود.

مقام معظم رهبری در سال 1380 در دیدار با دانشجویان در جمله ای حکیمانه فرمودند : امروز دنیا،دنیای رسانه ها ،تبلیغ و تبیین است .گاهی یک شگرد خوب رسانه ای یا یک حرکت هماهنگ تبلیغاتی ،از بستن شیرهای نفت اثرش بیشتر می شود

پروژه ایران هراسی  و جنگ روانی  که سالیان سال توسط رسانه های بین المللی به عنوان یک  دستورالعمل دائمی بر میز مدیران رسانه ای غرب وجود دارد لازم است با تدبیر ،عقلانیت و مدیریت و استفاده از  تکنیکهای بین المللی کنترل و مدیریت شود . متاسفانه قصه پر غصه آن است که گاهی اوقات یک اظهار نظر نا موقع یک مسئول می تواند به عنوان یک خوراک رسانه ای و منبع خبری برای رسانه های بین المللی مطرح شود و سالهای متوالی  منافع کشور را به خطر بیندازد.

حال وقتی که در مورد ایران از یک مخاطب خارجی سئوال می شود ایران را مساوی با انرژی هسته ای ،فاقد زیر ساختهای لازم  وغیره  می بینند و جالب اینجاست وقتی که به  ایران می آیند و همه چیز را از نزدیک می بینند همه تصورات آنها به ناگاه تغییر می یابد و از قضاوت اولیه خود شرمسار می شوند.

در حقیقت اینکه شما از کشوری مانند ژاپن کیفیت کالا و سوییس آرامش و یا اعتبار را به یاد می آورید محصول کار پیچیده ای است که منجر به آن شده است.

سئوال این است که آیا همه خارجیها را می توان به ایران آورد و تفکر و نگرش آنها را نسبت به ایران تغییر داد؟پاسخ منفی است.ولی راه حل موضوع  استفاده از تکنیکهای تصویر سازی است که ترکیبی از مهارتهای بازاریابی ،روابط عمومی ،ارتباطات و رسانه ها است .

کشور ایران با وجود تمدن چندین هزار ساله و وجود ادیان مختلف که در کمال آرامش با یکدیگر زندگی می کنند برای بسیاری از کشورهای جهان و حتی برای کشورهای همسایه نیز ناشناخته است و برندی که از ایران توسط رسانه های غربی معرفی می شود،تصویری غیر واقعی از ایران است.

کشورهای مختلف در جهان با ایجاد ارگانهایی مستقیما زیر نظر عالیترین مقام در سطح رییس جمهور یا نخست وزیر و استخدام مشاور بین الملل در این خصوص ،وظیفه تصویر سازی  کشور خود را به عهده گرفته اند.

هر کشوری برای خود وجه ،تصویر ذهنی ،و برندی در دنیا دارد  که مهمترین سرمایه آن کشور محسوب می شود. تصویر سازی تلاش مشترکی است که در آن با مشارکت بخش دولتی و خصوصی  وجه ملی یک کشور در جهان معرفی می شود. به عنوان  مثال وقتی کشوری در محصولات خود  نام" ساخت ژاپن" درج می کند کیفیت خود را به رخ جهانیان نمایان می سازد.

تصویر سازی در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان  از جمله کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا قرار گرفته است. با تصویر سازی ، نه تنها یک کشور موقعیت رقابتی خود را در اقتصاد جهانی افزایش می دهد ،بلکه موجب می شود مردمان آن کشور نیز به خودافتخار نمایند . تصویر سازی در حقیقت تبدیل چهره منفی کشوری به چهره مثبت و واقعی است. البته در این میان کشورهایی از قبیل اسپانیا و نیوزلند در تصویر سازی کشور خود موفق عمل کرده اند.

کشورهایی مثل فلسطین به دلیل وجه ضعیف  بین المللی که به عنوان کشوری مظلوم  وفقیر در جهان  و فقط دریافت کننده های مالی یاد می شود، سعی دارند خود را به عنوان کشوری قوی به جهان معرفی نمایند و کشور استرالیا برای یک برنامه 4 ساله تصویرسازی مثبت  اقدام نموده است.

کشور ایران در حوادث مختلفی که برای سایر کشورهای مختلف اتفاق افتاده است ،نقش فعالی در ارسال کمکهای بشر دوستانه و اظهار همدردی ایفا کرده است ولی متاسفانه هیچ گونه بهره برداری سیاسی یا تبلیغاتی در هیچ کدام از این حوادث به نفع کشور نداشته است .

 در این میان رسانه های غربی به دلیل بودجه های اختصاص یافته برای پروژه ایران هراسی ،هر کدام با انتشار اخبار دروغین در خصوص ایران سعی می کنند گوی سبقت را از یکدیگر بربایند.

حال سئوال این است که آیا منفعلانه بنشینیم و واکنشی از خود نشان ندهیم ؟پاسخ منفی است .

نکته آخر اینکه برای تصویر سازی لازم است پیام مستقیم ،صادقانه ،واقعی ،منحصر به فرد و متقاعد کننده باشد. بدون تصویر سازی تلاشهای دیگر از جمله  امضای یادداشت تفاهم های مختلف اقتصادی ،توسعه صادرات ،تولید محصولات ،سرمایه گذاری خارجی بی فایده خواهد بود .

بدون شک با تصویر سازی مثبت و خلاقانه می توان شاهد توسعه اقتصادی کشور ،ارتقای صادرات ،کاهش تحریم ها و حتی لغو آنها ،ارتقای سرمایه گذاری مستقیم خارجی ،ورود وامهای بین المللی ارزان قیمت به کشور ،و بسیاری از مزایای دیگر به کشور بود.

به هر حال امیدواریم دولت جدید که توانسته در روزهای اولین جو بین المللی را تا حدی نسبت به ایران تغییر دهد با همکاری همه آحاد اجتماع و به خصوص متخصصین داخلی  و بین المللی  و طراحی کمپینهای بین المللی برای ارسال پیام صلح و دوستی مردم ایران به جهان ، بتواند ایران  عزیزمان را  که ثمره خون هزاران شهید و ایثارگری مردان بی ادعا است ، اذهان بین المللی  را نسبت به ایران تغییر دهد ./


* رییس روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران
ایمیل:
Hosseini1388@gmail.com

۸ تیر ۱۳۹۲ ۰۲:۰۶
کد خبر: 13255
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM