درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۲ ربيع الثاني ۱۴۴۰ | Mon, December 10, 2018 | دوشنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۵:۵۷
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

طرح چند پرسش درباره مزایده معدن "چادرملو"
ایران پترو - قانون مناقصات در سال 1383 از سوی مجلس وقت به تصویب رسید تا به کمک این قانون مدرن فرایند معاملات از طریق برگزاری مناقصه با بستر قانونی مناسب به انجام برسد. در خصوص مزایدات نیز قوانینی از جمله آیین‌نامه معلامات دولتی و قانون محاسبات عمومی جاری است.

به گزارش گروه دریافت اخبار ایران پترو، دستیابی به شفاف‌سازی، سلامت، ایجاد عدالت، رشد شایسته‌سالاری و ایجاد فضای مناسب کسب و کار برای همه شرکت‌های واجد شرایط از اهداف مهم اجرای این قوانین است. از سویی دوری از باند بازی‌های گروهی، شکسته شدن مافیاهای پنهانی اقتصادی، مبارزه با رانت خواری از اهداف دیگر توجه واقعی و عمل به قانون است.

بی شک معادن از مهم‌ترین ذخایر طبیعی خدادادی است که در ایران وجود دارد. تکثر و تنوع معادن مختلف در ایران موجب شده است تا در کنار کشورهای آمریکا و چین، کشورمان جزو 3 کشور مهم و برتر جهان باشد که تقریباً همه نوع معدن در آن قرار دارد. سرزمینی که حدود یک درصد خاک دنیا را دارد 10درصد از منابع طبیعی مهم روزمینی و زیرزمینی شامل انواع منابع انرژی فسیلی، معادن و آب شیرین را در اختیار خود دارد.

بخش‌های جنوبی و مرکزی کشورمان دربرگیرنده میزان قابل توجهی از معادن مهم و راهبردی است و با توجه به اهمیت راهبردی صنعت فولاد، معادن آهن از جمله معدن بزرگ گل‌گهر، چادرملو و... از معادن استراتژیک و ذخیرگاه مطمئن صنعت کشور محسوب می‌شود. این معادن بزرگ براساس قانون اساسی جز انفال محسوب می‌شود و صرفاً اجازه بهره‌برداری و استخراج سنگ آهن آن را می‌توان به بخش‌خصوصی واگذار کرد. تأمین خوراک کارخانجات فولادسازی کشور به‌خصوص فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان از مهم‌ترین وظایف آنها می‌باشد.

معدن چادرملو در سال 1319 توسط مهندسان آلمان و ایرانی در استان یزد کشف شد و دارای ذخیره بالایی از انواع سنگ آهن شامل مگنتیت و هماتیت است و هم‌اکنون سالانه حدود 12میلیون تن از این معدن از عمق بیش از 1700 متری استخراج می‌شود.

براساس آمارهای موجود حدود 10میلیون تن از این میزان تولید برای تأمین نیاز کارخانجات فولاد داخلی است و مابقی را نیز به نظر می‌رسد می‌توان با برگزاری مزایده برای دریافت بیش‌ترین سود، برای حفظ منابع ملی یک ملت به بخش‌خصوصی فروخت تا آن‌ها با صادرات به تأمین منابع مالی مورد نیاز این معدن کمک کنند.

مدیریت این معدن که از معادن زیر نظر ایمیدرو بوده و سهامی عام می‌باشد از حدود سال 87 اقدام به برگزاری مزایداتی کرد تا بتواند مازاد تولید سنگ آهن خود را با کسب سود حداکثری به فروش برساندکه این مزایدات تاکنون ادامه داشته است، اما وجود ابرهای سنگین غیرشفاف در بهره‌برداری از این معدن ابهامات بزرگی را بوجود آورده است.

باتوجه به ارزش بالای محصولات این معدن و اینکه سالانه 2میلیون تن از آن با قیمت‌های جهانی حدود 120 تا 130 دلار صادر ‌می‌شود، لازم است در مورد سوالات و ابهامات ذیل شفاف‌سازی صورت پذیرد.

- برچه اساس در شرایط برگزاری مزایده در سال 91 به شماره 07/91، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو درخواست واریز کل وجه معامله از سوی برنده مزایده به حسابی ارزی آنهم در حوزه اتحادیه اروپا یا ترکیه، آن هم ظرف ده روز، کرده است؟ این حساب خارجی متعلق به کیست؟ اگر می‌خواهد به منظور واردات کالا برای پروژه‌های جدید خود مثل فولادسازی و قطعات یدکی کارخانه استفاده کند تا مشکلات حواله ارزی نداشته باشد و کار هرچه سریع تر انجام شود، از کجا مجوز چنین کاری را گرفته است؟

- آیا باوجود تحریم‌ها و چالش‌های ارزی امکان این مهم از سوی شرکت‌های داخلی به راحتی وجود دارد یا صرفاً شرکت خاصی مد نظر آنها بوده است؟

- از طرفی مگر این مزایده بین‌المللی بوده است که درخواست پرداخت پول فروش محصولات به صورت ارزی در خارج از کشور شده است؟

- آیا فرصت کوتاه چند روزه شرکت در مزایده، برای تسلیم مدارک از طرف مزایده‌گران در چنین عملیاتی، ابهام آمیز نیست؟

- چرا نام شرکت برنده مزایده رسماً در جایی اعلام نشده است؟

- بر چه اساسی مبنای آنالیز و میانگین حمل سنگ آهن در هر ماه 50 هزار تن اعلام شده است؟ آیا برای تحقق این فروش، 20ماه وقت باید صرف شود؟ آن هم زمانی که پول آن در ابتدا دریافت شده است؟ در حالیکه برای این شرکت تأمین 2 میلیون تن سنگ آهن آن هم با ظرفیت بالای تولید خود که فعلاً 12 میلیون تن است چندان کار دشواری نیست.

- با توجه به خبرهای واصله، برنده مزایده سال 91 با قیمت هر تن حدود 49.5دلار تعیین شده است. از سویی قیمت هر تن سنگ آهن در بازارهای جهانی 120 تا 130 دلار بوده است اگر قیمت فوب بندر عباس حدود ۸۹ دلار باشد و تمام فروش‌های چادرملو تنها به صورت EX-Work معدن یعنی تحویل درب معدن بوده باشد، قیمت درب معدن با کم کردن کرایه و هزینه های گمرکی حدود ۶۵ الی ۷۰ دلار خواهد شد. پس برنده مزایده قیمتی پایین‌تر از قیمت کارشناسی ارایه داده است که امری خلاف و غیر معقول است. آیا این رقم، ضرر به منافع هفتاد و چند میلیونی ایرانی نیست؟

- آیا بهتر نبود این مزایده به جای اصرار بر قواعد دست و پاگیر که شائبه سخت‌گیری‌های عمدی برای محدود کردن حضور مزایده‌گران را طرح می‌کند در شرایطی آسان‌تر برگزار می‌شد؟

- از طرفی چرا برای یافتن شرکت‌های توانمند اقدام به ارزیابی کیفی نشده است؟

- با وجود انبوه شرکت‌های توانمند داخلی یعنی هیچ شرکتی قادر نبوده است تا رقمی بالاتر از حدود 50 دلار برای هر تن را ارایه کند؟

- در چند سال گذشته عموماً چه شرکت‌هایی برنده مزایدات معدن چادرملو بوده‌اند؟

- با فرض نبود شرکت‌های توانمند داخلی در ارایه قیمت‌های بالاتر یا احتمالاً توجیه وجود ریسک‌هایی بازار جهانی بهتر نبود از توانمندی‌های واحدهایی نظیر قرارگاه خاتم‌الانبیا نیز استفاده می‌شد تا رقم بالاتری برای هر تن سنگ آهن دریافت شود؟

- آیا صورت جلسه گشایش پاکات موجود است؟ آیا این معاملات مستندسازی شده‌اند؟

 همه موارد فوق ابهاماتی است که در رسانه‌ها مطرح می‌شوند تا به یاد خاطره‌ایی تاریخی بیافتیم چون می‌گویند در دوره قاجاریه وقتی بیگانگان می‌خواستند نفت ما را به بهای بسیار اندک ببرند شاه قاجار گفت: «این لجن سیاه که ارزشی ندارد.» سال‌ها طول کشید تا به برکت انقلاب اسلامی به ارزش نفت پی ببریم و آن‌را به شدت زیر رصدهای رسانه‌ای و آماری و نظارتی قرار دهیم و در حوزه نفتی مستقل شویم.

به نظر در برخی از بخش‌های معدنی استقلال وجود دارد اما شفافیت لازم دیده نمی‌شود و لازم است جزییات قراردادهای منتج از مناقصات و مزایدات و ترک تشریفات آنها به صورت شفاف در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد.

۵ خرداد ۱۳۹۲ ۱۷:۲۱
کد خبر: 13071
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM