درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۵ ربيع الاول ۱۴۴۰ | Tue, November 13, 2018 | سه شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۷ | ۲۱:۴۹
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

وزیر اقتصاد: مهندسان ایرانی در تاجیکستان نیروگاه زیبایی ساخته اند
ایران پترو - وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در جمع هیأت اقتصادی کشورمان در محل خانه ایران واقع در شهر دوشنبه گفت: شرکت‌های ایرانی صادرکننده خدمات فنی و مهندسی در داخل و خارج از کشور به پیشرفت‌های خوبی دست یافته‌اند اما باید با مدیریت مناسب، از طریق درآمدزایی و جذب منابع مالی به دنبال بازدهی بهتر باشند.

شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به مشکل شرکت‌های فنی و مهندسی کشور افزود: این شرکت‌ها بر اساس مقررات قدیمی تنظیم شده‌اند که ضروری است برای رونق و پیشرفت، این مقررات بازنگری شوند از طرفی ما معتقدیم بخش فنی و مهندسی به خوبی از ظرفیت صندوق توسعه صادرات استفاده نکرده است. زمانی شرکت‌های فنی و مهندسی در کشور فقط برخی فعالیت‌های کوچک را انجام می‌دادند اما امروز آن‌ها پروژه‌های بزرگی در داخل و خارج از کشور اجرا می‌کنند.

 

حسینی با بیان این که ایران در بعد علمی پیشرفت‌های خوبی را به دست آورده و جهان از پتانسیل و توانایی متخصصان ایرانی آگاه است تصریح کرد که شرکت‌های فنی مهندسی باید با برنامه‌ریزی و مدیریت مناسب، مشکلات بخش مالی خود را بر طرف کنند.

 

علی اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان نیز در این جلسه با یادآوری حجم بالای پروژه‌های انجام شده در تاجیکستان از سوی متخصصان ایرانی اظهار کرد: هم اکنون 200 شرکت ایرانی در تاجیکستان ثبت شده و فعالیت می‌کنند. حضور فعال ایران در توسعه بخش‌های مختلف این کشور به حدی است که امامعلی رحمان، رییس جمهوری تاجیکستان، چنین اظهار کرده‌اند که "امروز پروژه‌ای در تاجیکستان نیست که به نوعی ایران در آن به صورت مستقیم یا غیرمستقیم حضور نداشته باشد."

 

سفیر کشورمان در ادامه افزود: با راه‌اندازی فاز نخست نیروگاه سنگ توده 2 که توسط متخصصان ایرانی در جنوب تاجیکستان ساخته شد، زمستان سال گذشته مشکل کمبود برق این کشور تا حد زیادی برطرف شد. پروژه ساخت نیروگاه «عینی» از سوی ایران در شمال تاجیکستان که سند نهایی آن به مبلغ 340میلیون دلار برای آغاز عملیات آماده شده است نیز ضمن رفع نیازهای تاجیکستان و صادرات برق مازاد تولیدی، درآمد زیادی را عاید ایران خواهد کرد.

 

شعردوست هم‌چنین به روابط نزدیک دو ملت ایران و تاجیکستان اشاره کرد و گفت: مردم تاجیکستان آن‌قدر به ایران احساس نزدیکی دارند که به موفقیت‌های کشورمان در بخش های مختلف می‌بالند.

 

در بخش دیگری از این جلسه دولتشاهی، عضو هیأت مدیره انجمن مهندسی ایران نیز با یادآوری این که خدمات فنی و مهندسی در کشورمان دارای سیر صعودی است، تاکید کرد: برای ماندگاری و حفظ حیثیت و جایگاه ایران در رقابت با شرکت‌های خارجی باید از فعالیت شرکت‌های فاقد صلاحیت، جلوگیری شود.

 

کیان‌فر از دیگر فعالان اقتصادی در تاجیکستان نیز در این نشست بر این مهم تأکید کرد که باید بستری فراهم شود تا عملکرد شرکت‌های موفق ایرانی در خارج از کشور ماندگار شود.

 

او با اشاره به ساخت نیروگاه سنگ توده 2 در تاجیکستان از سوی متخصصان ایرانی افزود: این پروژه تابلوی زیبایی از عملکرد ایران در تاجیکستان است.

 

در این دیدار هم‌چنین هیات اقتصادی حاضر در تاجیکستان از قسمت‌های مختلف خانه ایران در دوشنبه بازدید کرد.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۲۰:۱۴
کد خبر: 13057
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM