درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۲ ربيع الثاني ۱۴۴۰ | Mon, December 10, 2018 | دوشنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۵:۲۷
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

واکنش ایران و ایرانی به تحریم
ایران پترو - تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران کشور قدرتمندی است که تحریم نفتی نمی تواند در آن خللی ایجاد کند، این اقدام اتحادیه اروپا را شتابزده، غیرمنطقی و بی اثر دانسته و اظهار داشتند: با توجه به بحران اقتصادی حاکم بر غرب، این تصمیم در واقع تحریم کنندگان را هدف قرار می دهد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جهان محدود به یکسری کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیست، تصریح کرد: این تصمیم نتیجه ای را برای آنها در بر نخواهد داشت. ایران کشورضعیفی نیست که آنها بتوانند با چنین تحریم هایی خللی در آن ایجاد کنند.'

کاظم جلالی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این اقدام اتحادیه اروپا، اقدامی بسیار شتابزده و مغایر با شعارهایی مبنی بر حل و فصل مسایل از طریق مذاکره که آنان مطرح می کنند، است.

جلالی اقدام اتحادیه اروپا را در راستای ایجاد جنگ و فضای روانی علیه کشور ارزیابی کرد و اظهارداشت: اروپاییها بدانند این اقدام نتیجه ای برای آنها در بر نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای عضو اتحادیه اروپا بخوبی می دانند که بسیاری از تحریم ها و مجازاتهایی که آنها تصویب می کنند قابل اعمال نبوده و نخواهد بود چون دنیا محدود به آنها نبوده و نیست.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی بر این نکته نیز تاکید کرد که 'آنها می دانند که جمهوری اسلامی ایران از منظر داخلی و بین المللی، کشوری ضعیفی نیست که آنها بتوانند با چنین تحریم هایی خللی در این کشور ایجاد کنند.'

جلالی یادآور شد جمهوری اسلامی ایران برخلاف بسیاری از کشورها از مولفه های متعدد قدرت برخوردار است که می تواند از این مولفه ها بخوبی استفاده و بهره برداری کند.

وی گفت: اتحادیه اروپا با این اقدام خود همچنین فضای روانی جهان را به سمت رادیکالیزه شدن پیش می برد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تاکید کرد که اتحادیه اروپا و غرب نمی توانند با این اقدامات و رفتارهای خود، خللی در اراده ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی وارد کنند.

جلالی اظهارداشت: ملت ایران اسلامی تصمیم گرفته است که مقتدرانه از حقوق حقه خود دفاع کند و در این راه نیز مصمم است.


** ملت ایران مصمم به احقاق حق خود است/تحریم کنندگان خود ضرر می بینند
 

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و با خبرنگار ایرنا با بیان آنکه دولت های اروپایی به فکر فرافکنی مشکلات درونی خود به بیرون هستند گفت: این کشورها با اعمال تحریم ها علیه ایران، گور خود را خواهند کند.

حجت الاسلام حسین ابراهیمی افزود: وقتی به تاریخ اعمال تحریم ها یعنی تیرماه سال آینده نگاه می کنیم به خوبی متوجه می شویم که حتی کشورهای اروپایی نیز در اجرایی کردن این امر دچار تردیدی جدی هستند چرا که با اجرا شدن تحریم ها علیه ایران در حقیقت خود تحریم کنندگان دچار بیشترین ضرر و زیان می شوند.

وی ادامه داد: اکثر تحلیلگران اقتصادی اروپا معتقدند که با تحریم نفت ایران مشکلات اقتصادی اتحادیه اروپا به بالاترین حد خود افزایش پیدا خواهد کرد و دل بستن این قدرت ها به تامین نفت مورد نیاز خود از طرف کشورهای عربی به صورت مقطعی خواهد بود.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این اصل که به هیچ وجه روی قول مساعد برخی حکام عرب نمی توان حسابی باز کرد گفت: کاخی که این حاکمان در آن زیست می کنند کاخی شیشه ای است و با موج بیداری اسلامی و بهار عربی که در این کشورها شکل گرفته است، چیزی نمانده است تا خود این حاکمان در زیر خواست و اراده حق طلبانه مردمشان دفن شوند.

وی ادامه داد: سرنوشت دیکتاتورهایی مانند 'قذافی'، 'حسنی مبارک' یا 'بن علی' که همگی از همپیمانان و دوستان کشورهای غربی بودند بر همگان مشخص است و دولتمردان اروپایی با تاریخی به این شفافی باید آگاه باشند که هیچ خواستی نمی تواند در برابر خواست حق طلبانه مردم جهان مقاومت کند.

نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی، نفت را تحریم ناپذیر خواند و افزود: این ماده در نگاه کلان اقتصاد غیر قابل تحریم است و وقتی از کالایی به نام نفت حرف می زنیم با توجه به اینکه تمام جهان به این ماده نیاز دارند با قدرت بیشتری می توانیم ادعا کنیم که تحریم این کالا به هیچ وجه نمی تواند سیاستی راهبردی برای کشورهای مستبد باشد.

وی ادامه داد: همه کشورهای اروپایی تنها 20 درصد نفت ایران را وارد می کنند و این در حالی است که تنها یک کشور مانند چین با درخواست افزایش 30 درصدی نفت خود از ایران به سادگی نشان داده که این کالای راهبردی با تحریم چند کشور اروپایی نمی تواند اقتصاد کشوری مانند ایران را تهدید کند.


** تحریم نفتی ایران یک تصمیم سیاسی است
 

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم تحریم نفتی ایران از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را یک تصمیم کاملا سیاسی عنوان کرد که عملی نخواهد شد.

'حسین نجابت' در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: امروز ایران به مرحله ای رسیده است که به عنوان یک الگو برای کشورهای منطقه محسوب می شود بنابراین همه این ها نشان می دهد که تحریم نفتی ایران یک تصمیم سیاسی است.

وی در ادامه اظهار داشت: ایران کشوری نیست که اگر این تهدید ها به واقعیت هم بپیوندد عقب نشینی کند، چراکه جمهوری اسلامی ایران یک کشور جنگ دیده است که تحریم ها را نیز تجربه کرده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این تحریم نفتی یک فرصت را برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد می کند، یادآور شد: امروز این ایده در کشور وجود دارد که فرآورده های نفتی به جای نفت خام صادر شود، بنابراین اگر این تهدید عملی شود پالایشگاه های نفتی و صنایع پتروشیمی توسعه پیدا خواهد کرد.

نجابت با تاکید بر اینکه هم اکنون اقتصاد اروپا شکننده است، خاطر نشان کرد: کشورهایی چون یونان، اسپانیا، پرتغال و حتی فرانسه در حال رکود شدید و معضلات جدی اقتصادی هستند، بنابراین این تحریم اعمال نخواهد شد و اگر هم اعمال شود خود آنها لطمات بیشتری می بینند.

وی در ادامه به صادرات کمتر از 20 درصدی نفت ایران به کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت: جایگزینی صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی بلافاصله پس از اعمال تحریم، صورت خواهد گرفت، ضمن اینکه از هم اکنون برخی از کشورها مذاکراتی برای افزایش خرید نفت خام از ایران را آغاز کرده اند.
 

بیانیه وزارت امورخارجه ایران درباره تصمیمات اتحادیه اروپا


در همین حال، وزارت خارجه ایران با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن اقدام روز دوشنبه اتحادیه اروپا ، تاکید کرد که این تصمیمات آثار و پیامدهای ناگواری برای اروپا خواهد داشت .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه ، جمهوری اسلامی ایران با محکوم نمودن این حرکت غیراصولی و با تاکید مجدد بر سیاست های مسئولانه خود مبنی بر تنظیم روابط باکشورهای جهان بر اساس حقوق و مقررات بین المللی و اصول احترام متقابل معتقد است که این تصمیمات آثار و پیامدهای ناگواری برای مردم اروپا و دیگران خواهد داشت .

در ادامه بیانیه اینگونه امده است : 'جمهوری اسلامی ایران بارها بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید کرده و همواره همکاری درچارچوب تعهدات خود به آژانس بین المللی انرژی اتمی را ادامه داده و از هرگونه تلاشی برای شفاف تر نمودن برنامه هسته ای خود دریغ ننموده است .

به نظر می رسد اتحادیه اروپایی در دنباله روی غیر منطقی از سیاست های آمریکا بمنظور فرافکنی مشکلات اقتصادی و اجتماعی خود در صدد انحراف افکار عمومی از بیداری عدالتخواهانه مردمی و جنبش ضد تبعیض و سرمایه داری توسط فضاسازی های غیر واقعی می باشد .

ملت ایران بارها اثبات کرده است که هرگز تحت فشار و اقدامات ظالمانه حاضر به دست کشیدن از حقوق مشروع و قانونی خود نبوده و مسلماً با ایستادگی درچارچوب اصول عدالت خواهی و اعتقاد به صلح و ثبات بین المللی در آینده نیز تسلیم چنین روشهایی نخواهد شد و این مسئله را به رهبران کشورهای غربی گوشزد می نماید که حرکت تقابلی با استقلال و پیشرفت کشورهای مستقل به مشکلات پیچیده دنیای کنونی خواهد افزود و مسئولیت پیامد این گونه تصمیمات نسنجیده و تلاش برای ایجاد تنش و بحران آفرینی بر عهده اتحادیه اروپاخواهد بود.'


بیانیه نفت


در همین حال، وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران نیز دوشنبه شب به دنبال تصمیم عجولانه اتحادیه اروپا مبنی بر تحریم نفت ایران، بیانیه‌ای را منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: قابل توجه است که تنها 18 درصد از نفت صادراتی ایران به کشورهای اروپایی صادر می‌شود و مابقی نفت صادراتی ایران به سایر بازارهای جهانی عرضه می‌شود.

در ادامه بیانیه افزوده شده است: با عنایت به بازار عرضه و تقاضا و مشتریان بالقوه نفت ایران، هیچگونه نگرانی در خصوص جایگزینی فروش نفت ایران با مشتریان جدید وجود ندارد؛ مردم ایران اسلامی مطمئن باشند که وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران به‌دور از تنش‌ها و حواشی سیاسی تمهیدات لازم را از مدت‌ها قبل اندیشیده و راهکارهای لازم برای مواجهه با هرگونه چالش در موضوع انرژی را تدبیر کرده است.

در ادامه بیانیه وزارت نفت به مواردی از عواقب تصمیم عجولانه اتحادیه اروپا در تحریم نفت ایران اشاره می‌شود:

1. استفاده ابزاری و غیر متعارف از نفت در معادلات سیاسی حاکم بر جهان به‌عنوان یک بدعت خطرناک در دنیا.

2. ضرر و خسارت سنگین اقتصادی ناشی از تحریم نفتی ایران به مردم بحران‌زده اروپا و کشورهای پیشرفته و درحال توسعه.

3. افزایش قیمت‌های جهانی نفت و کاهش شدید رشد اقتصاد جهانی به‌ویژه در دنیای بحران‌زده غرب.

4. بی‌ثباتی در امنیت عرضه و تقاضای انرژی در سطح جهان.

5. تحمیل هزینه‌های اضافی گزاف به مصرف‌کنندگان فرآورده‌های نفتی در اروپا.

6. تشدید بحران‌های اقتصادی در کشورهای مبتلا به آشفتگی‌های اقتصادی خصوصا کشورهای اروپایی.

۴ بهمن ۱۳۹۰ ۱۴:۳۹
کد خبر: 12544
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM