درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت|پیوند|
English
۲ ربيع الثاني ۱۴۴۰ | Mon, December 10, 2018 | دوشنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۵:۵۵
 
نسخه چاپی ارسال به دوستان

ایران در اوپک جایگاه خود را از دست داد؛ کاهش 90 هزار بشکه ای تولید نفت کشور !
ایران پترو - گزارش سالیانه اوپک با تناقض های آماری منتشرشد. اگر تناقض های آماری این گزارش را کنار بگذاریم این آمار حکایت از این نکته دارد که ایران همچنان دومین تولید کننده اوپک و البته سومین صادرکننده این سازمان قراردارد.

درحال حاضر اگرچه در گزارش اوپک تاکید شده که ایران با صادرات روزانه 2 میلیون و583 هزار بشکه همچنان دومین و نیجریه با صادرات روزانه 2میلیون و464 هزار بشکه سومین صادرکننده این سازمان هستند اما آمار واقعی صادرات نفت خام ایران حدود 2 میلیون و200 هزار بشکه در روز است که این امر نشان می دهد در تهیه این آمار دقت کافی صورت نگرفته و در صورت ارائه آمار درست البته از سوی ایران و نیجریه ، ما جایگاه دوم اوپک را البته از لحاظ صادرات نفت از دست داده ایم و البته نیجریه با چراغ خاموش جایگاه ما را گرفته است.همان جایگاهی که پیش بینی می شد عراق به زودی آن را تصرف کند.اما در حال حاضر گزارش اوپک نشان می دهد این کشور روزانه یک میلیون و 800 هزار بشکه در روز تولید می کند.
بنابراین هشداری دیگر وجود دارد.آنهم تلاش عراق برای گرفتن جایگاه دومین صادرکننده و افزایش صادرات نفت است.بنابراین از این پس رقابت میان نیجریه و عراق است. چراکه درصورت ادامه روند فعلی ایران به جایگاه چهارمین صادرکننده نفت تنزل خواهد یافت.به گزارش خبرآنلاین، تولید روزانه نفت ایران 3 میلیون و 964 هزار بشکه در سال میلادی گذشته اعلام شده که تا اینجا کاملا درست به نظر می رسد.اما نگاهی به آمار صادرات روزانه ایران در این گزارش نشان از عدم صحت این آمار دارد.
چراکه در صورت آنکه ایران روزانه 2 میلیون و 583 هزار بشکه نفت صادرکند درواقع مصرف داخلی ما باید روزانه برابر با یک میلیون و 381 هزار بشکه باشد در حالیکه براساس آمار رسمی اعلام شده توسط مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی روزانه حدود یک میلیون و700 هزار بشکه نفت در پالایشگاه های کشور فرآورش می شود.درعین حال گذری بر مصاحبه های اخیر قلعه بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت حکایت از بازگو شدن میانگین صادرات روزانه 2 میلیون و200 هزار بشکه دارد.براین اساس در صورت تکیه بر آمار تولید اوپک، ایران با صادرات روزانه یک میلیون و 381 هزار بشکه سومین صادرکننده اوپک است.درعین حال اگر آمار قلعه بانی را نیز مبنا قراردهیم بازهم ایران جایگاه سوم را در اختیار دارد.این درحالی است که اخیرا مدیرعامل شرکت ملی نفت کاهش تولید در سالجاری را 20 هزار بشکه اعلام کرده و تداوم روند کاهشی تولید می تواند مشکلات عدیده ای را برای منافع اقتصادی کشور به بار آورد.براین اساس در فصل بودجه باید با نگاه حساس تری به نفت توجه کرد و به فکر تامین بودجه این صنعت برای حفظ 80 درصد اقتصاد کشور بود.
 

کاهش 90 هزار بشکه ای تولید نفت کشور
 

در همین حال سایت فارس گزارش داد؛ در برابر کاهش ۹۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران، تولید نفت 12 کشور عضو این سازمان در سال ۲۰۱۱ میلادی به 29.805 میلیون بشکه در روز رسید که این رقم نسبت به سال قبل از آن 538 هزار بشکه در روز افزایش داشته است.بر اساس اعلام رسمی گزارش سالانه اوپک تولید نفت ایران با کاهش ۹۰ هزار بشکه‌ای در سال ۲۰۱۱ نسبت به سال قبل از آن به ۳.۶۱۶ میلیون بشکه در روز رسید.
بر اساس گزارش اوپک، در آخرین ماه سال ۲۰۱۱(آذر ۹۰) نیز تولید نفت ایران نسبت به ماه قبل از آن ۲۲ هزار بشکه در روز کاهش داشته و به 3.531 میلیون بشکه در روز رسیده است. قلعه‌بانی ورود تولید نفت ایران به کانال ۳.۵ میلیون بشکه در روز را نیز تکذیب کرده بود.
روند کاهش تولید نفت ایران به دلایل مختلفی از جمله عدم سرمایه‌گذاری مناسب برای نگهداشت تولید و افزایش ضریب بازیافت میادین عمده اما پیر نفت ایران در چند سال اخیر روندی مداوم و دنباله‌دار بوده است چنانکه تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۱ نسبت به سال قبل از آن ۹۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته و از 3.706 میلیون بشکه در روز طی سال 2010 به 3.616 میلیون بشکه در روز طی سال ۲۰۱۱ رسیده است. تولید نفت ایران در سال ۲۰۰۹ نیز 3.725 میلیون بشکه در روز گزارش شده بود.
در مقابل تولید نفت اوپک در زمان یاد شده افزایش یافته است بگونه‌ای که در برابر کاهش ۹۰ هزار بشکه‌ای نفت ایران، تولید نفت 12 کشور عضو این سازمان در سال ۲۰۱۱ میلادی به 29.805 میلیون بشکه در روز رسید که این رقم نسبت به سال قبل از آن 538 هزار بشکه در روز افزایش داشته است.
در آخرین ماه سال ۲۰۱۱(آذر ۹۰) نیز تولید نفت اوپک بالغ بر 30.822 میلیون بشکه در روز اعلام شده است که این رقم نسبت به ماه قبل از آن 170 هزار بشکه در روز رشد داشته است. کشورهای عربی منطقه خلیج فارس که پس از بحران لیبی برای جبران کمبود نفت این کشور در بازار جهانی تولید نفت خود را افزایش داده بودند، پس از بازگشت تدریجی لیبی به بازار حاضر به کاهش تولید نفت خود نشده‌اند که این مساله یکی از دلایل اصلی افزایش تولید نفت اوپک محسوب می‌شود.
بر این اساس با مطرح شدن بحث تحریم نفت خام ایران، کشورهای عربی خلیج فارس به سرکردگی عربستان قول‌هایی را درباره جبران تولید نفت ایران در صورت تحریم خرید نفت کشورمان به کشورهای مصرف‌کننده داده‌اند.
افت تولید نفت به خصوص در شرایطی که موضوع تحریم خرید نفت خام ایران مطرح می‌شود، موضوعی بسیار جدی است و به جز کاستن از درآمدهای ارزی کشور، پشتوانه ایران را در استفاده از اهرم مؤثر انرژی در بازی‌های جهانی ضعیف کرده است.

۱ بهمن ۱۳۹۰ ۱۷:۵۹
کد خبر: 12536
    


 نظر جدید 

نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان :
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری 

Powered By RADCOM